Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Ako vybrať poriadny mlynček na mäso? Dôležitý je príkon aj voľba príslušenstvo

Čo si budeme hovoriť. Doma zomleté mäso, ktoré následne premeníte na lahodné karbonátky, hamburgery alebo napríklad domáce klobásky to kupované nemôže za žiadnych okolností nahradiť. Ako ale dostať z kvalitného kusu mäsa mleté a pripravené na ďalšiu úpravu? Bez poriadneho mlynčeka sa nezaobídete! Ak plánujete jeho nákup, máme pre vás niekoľko rád a tipov, ktoré sa pri výbere oplatí zohľadniť.
Zelmer mlynček na mäso

Elektrický vs. ručný mlynček
Ručné mlynčeky sa poväčšinou nachádzali v domácnostiach našich mamičiek a babičiek. Vedeli ste, že ešte aj dnes ich môžete na trhu zohnať? Vždy ale uprednostnite ich kovovú (liatinovú) variantu, ktorá má prakticky neobmedzenú životnosť. Cena ručného mlynčeka býva spravidla nižšia ako cena elektrického mlynčeka. Na druhej strane však počítajte s tým, že sa pri mletí mäsa celkom nadriete.

Ak však pripravujete mleté mäso častejšie, je vhodné stáviť na elektrický mlynček. A pokojne napríklad aj na ten od spoločnosti Zelmer, ktorý zvládne namlieť najrôznejšie druhy mäsa, ale zabezpečí aj celý rad ďalších činností. Samozrejmosťou je elegantný vzhľad mlynčeka, rovnako ako kovová mlecia komora a obojstranný nerezový nôž.

Sledujte príkon mlynčeka
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si elektrický mlynček na mäso, pred samotnou kúpou sa zamerajte na jeho príkon. Mlynčeky s malým príkonom si totiž často nie sú schopné poradiť so šľachovitým alebo tvrdším mäsom. Problémy im môžu robiť aj väčšie kusy mäsa. Príkon sa u týchto výrobkov pohybuje v rozmedzí od 300 W - 1 000 W. Preto odporúčame vyberať také, ktorých príkon je aspoň 1 500 W. A, samozrejme, aj tu platí, že čím vyššie, tým lepšie a jednoduchšia práca pri samotnom mletí.

Rýchlosť mletia
V prípade ručných mlynčekov je, samozrejme, rýchlosť mletia závislá na vašej výdrži a fyzických schopnostiach. Elektrické mlynčeky majú tento parameter uvedený na obale výrobku. Čo si pod ním ale predstaviť? Ide o množstvo mäsa, ktoré je prístroj schopný spracovať za jednu minútu. Údaj však nemusí byť úplne presný, pretože záleží na konkrétnom mäse a jeho zložení. So šľachami alebo tukom si mlynček poradí pomalšie, než s bezchybnými kúskami. Zvyčajne sa však rýchlosť mletia pohybuje v rozmedzí od 1 do 3 kg / min. Napríklad tento Zelmer model si bez väčších ťažkostí poradí pokojne aj s 2,5 kilami mäsa za minútu.

Zelmer mlynček na mäso

Hlučnosť mlynčeka
Aj tento parameter sa oplatí zohľadniť predovšetkým pri výbere elektrických mlynčekov. Nikto totiž nestojí o to, aby sa jeho kuchyňa premenila vďaka hlučnému spotrebiču na metalový koncert. Čím nižšia hlučnosť, tým lepšie pre vaše uši a napokon tiež ostatných členov domácnosti alebo susedov. Všeobecne je ale potrebné počítať s tým, že hlučnosť sa pri elektrických mlynčekoch pohybuje v rozmedzí 70 - 85 dB.

Príslušenstvo mlynčeka
Hoci je hlavná úloha mlynčekov na mäso viac než zrejmá, nemusíte ich používať len na tento účel. Moderné prístroje značky Zelmer sa môžu počas niekoľkých chvíľ celkom ľahko premeniť na odšťavovač alebo lis na ovocie. Niektoré z nich dokonca disponujú bubienkovým strúhadlami, ktoré zvládnu jemné alebo ultra jemné strúhanie, krájanie na plátky, škrabanie zemiakov alebo napríklad krájanie tvrdých syrov (napríklad parmezánu).

Cena
Prvotná investícia do mlynčeka síce nepatrí k najnižším, na druhej strane sa vám však vráti v podobe lahodných mäsových delikates, ktoré ocení celá rodina. Ceny Zelmer mlynčekov začínajú na 1800 korunách a odvíjajú sa od konkrétnych modelov, ich výkonu a, samozrejme, príslušenstva. Tie najprepracovanejšie modely disponujú tiež plničkou klobás alebo napríklad rôznymi druhmi strúhadiel a odšťavovačom. Rýchlo tak v rámci jedného nákupu získate multifunkčného pomocníka, ktorý nájde uplatnenie v každej domácnosti.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu