Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Antikoncepcia a lieky v pitnej vode. Mali by sme sa ich báť?

Milióny rokov stará voda, ktorá sa dostala do našich kohútikov alebo cez zakúpené PET fľaše na slavnostne prestretý stôl je, samozrejme, maximálne kontrolovaná a zdravotne nezávadná. Aj napriek tomu sa v nej však môžu objaviť niektoré látky, ktoré do svojho tela dobrovoľne vpravovať nechceme. Reč je napríklad o zvyškoch antikoncepcie a ďalších liekoch.

Ako je to v skutočnosti?
Podľa nových štatistík a prieskumov spotreba najrôznejších liekov postupne stúpa. Približne od roku 2002 sa navyše začína hovoriť o tom, že ich zbytky (reziduá) sa môžu dostávať späť do pitnej vody. K tomu môže dôjsť dvomi spôsobmi:
1. Skrz ľudský organizmus, z ktorého sú tieto lieky vylučované (predovšetkým močom)
2. Priamym splachovaním do toalety

V oboch prípadoch však lieky (alebo ich reziduá) končia v odpadových vodách a časť z nich môže prejsť procesom čistenia a dostať sa späť do rieky. A ak je takáto voda nižšie po prúde odoberaná na úpravu pitnej vody, môžu stopové množstvá týchto látok preniknúť aj do pitnej vody.

Lieky na vysoký krvný tlak a antikoncepcia
A zvyšky akých liekov vlastne prijímame prostredníctvom pitnej vody? Podľa Správy o stave vodného hospodárstva ČR za rok 2019 boli zvyšky liečiv nájdené (okrem jedného prípadu) vo všetkých monitorovaných lokalitách, t.j. v  99,7 % lokalít.

Najčastejšie šlo o reziduá liečiv na vysoký krvný tlak, cukrovku, dnu či lieky na zmiernenie bolesti. Výnimkou ale nebola ani antikoncepcia a látky zo skupiny steroidov a estrogénov, pričom práve v menších tokoch bolo naraz nájdených až 40 takýchto látok v koncentráciách vyšších ako 50 μg/l!

Antikoncepcia

Menšia hrozba, ale stále hrozba
Informácie o zvyškoch liekov v pitnej vode, ktorú dennodenne konzumujeme, vás možno vydesili. Podľa odborníkov je riziko pitia vody, ktorá obsahuje reziduá, zanedbateľné oproti tomu, koľko medikamentov skonzumujeme dobrovoľne alebo na lekársky predpis. Ak si uvedomujeme, že pijeme vodu so zvyškami liekov a vyvoláva to v nás nepríjemné pocity, ide skôr o psychologickú bariéru ako o skutočný problém.

Aj napriek tomu je dobré starať sa o kvalitu a chuť našej vody. A to napríklad s filtračnými kanvicami LAICA, ktoré z vody odstraňujú nadmerný chlór, vodný kameň, pevné častice (napr. mikroplasty) a reziduá pesticídov či liekov. Vďaka filtračným kanviciam sú z vody odstránené tiež ťažké kovy ako napr. kadmium, olovo či meď a ďalšie škodlivé látky, ktoré kazia jej chuť a vôňu.

Prefiltrovaná voda má vo finále lepšiu chuť, vôňu, čo ide ruka v ruke s jej kvalitou a tiež cenovou dostupnosťou. Filtrovaná voda je totiž asi 15x lacnejšia ako voda v plastových fľašiach. Keď k tejto informácií pripočítate ešte ohľaduplnosť k životnému prostrediu, asi sa vám už nebude chcieť chodiť do obchodu po ťažké a drahé balenia minerálok, o ktorých kvalite toho v konečnom dôsledku veľmi veľa nevieme.