Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Antikoncepcia a lieky v pitnej vode. Ako ich odstrániť?

Možno ste v médiách nedávno začuli rozhovor so švajčiarskym odborníkom Matthiasom Mendom na tému „kvalita vody“ . Hovoril v ňom o tom, že zdroje vody na našej planéte sú značne obmedzené. A voda, ktorú denno-denne pijeme, už bola minimálne raz použitá. Akurát niekde inde a niekým iným.

Ako je to v skutočnosti?

Podľa nových štatistík a prieskumov spotreba najrôznejších liekov postupne stúpa. Približne od roku 2002 sa navyše začína hovoriť o tom, že ich zbytky (reziduá) sa môžu dostávať späť do pitnej vody. K tomu môže dôjsť dvomi spôsobmi: 

  • Skrz ľudský organizmus, z ktorého sú tieto lieky vylučované (predovšetkým močom) 
  • Priamym splachovaním do toalety 

V oboch prípadoch však lieky (alebo ich reziduá) končia v odpadových vodách a časť z nich môže prejsť procesom čistenia a dostať sa späť do rieky. A ak je takáto voda nižšie po prúde odoberaná na úpravu pitnej vody, môžu stopové množstvá týchto látok preniknúť aj do pitnej vody.

Lieky na vysoký krvný tlak a antikoncepcia

Zvyšky akých liekov vlastne prijímame prostredníctvom pitnej vody? Podľa Správy o stave vodného hospodárstva ČR za rok 2019 boli zvyšky liečiv nájdené (okrem jedného prípadu) vo všetkých monitorovaných lokalitách, t.j. v  99,7 % lokalít. Najčastejšie šlo o stopové prvky liečiv na vysoký krvný tlak, cukrovku, antibiotiká, dnu či lieky na zmiernenie bolesti. Výnimkou ale nebola ani antikoncepcia a látky zo skupiny steroidov a estrogénov, pričom práve v menších tokoch bolo naraz nájdených až 40 takýchto látok v koncentráciách vyšších ako 50 μg/l!

Menšia hrozba, ale stále hrozba

Informácie o zvyškoch liekov v pitnej vode, ktorú dennodenne konzumujeme, vás možno vydesili. Podľa odborníkov je riziko pitia vody, ktorá obsahuje reziduá, zanedbateľné oproti tomu, koľko medikamentov skonzumujeme dobrovoľne alebo na lekársky predpis. Ak si uvedomujeme, že pijeme vodu so zvyškami liekov a vyvoláva to v nás nepríjemné pocity, ide skôr o psychologickú bariéru ako o skutočný problém. Aj napriek tomu je dobré starať sa o kvalitu a chuť našej vody. A to napríklad s filtračnými kanvicami LAICA, ktoré z vody odstraňujú nadmerný chlór, vodný kameň, pevné častice (napr. mikroplasty) a zbytky pesticídov či liekov. Vďaka filtračným kanviciam sú z vody odstránené tiež ťažké kovy ako napr. kadmium, olovo či meď a ďalšie škodlivé látky, ktoré kazia jej chuť a vôňu. Prefiltrovaná voda má vo finále lepšiu chuť, vôňu, čo ide ruka v ruke s jej kvalitou a tiež cenovou dostupnosťou. Filtrovaná voda je totiž asi 15x lacnejšia ako voda v plastových fľašiach. Keď k tejto informácií pripočítate ešte ohľaduplnosť k životnému prostrediu, asi sa vám už nebude chcieť chodiť do obchodu po ťažké a drahé balenia minerálok, o ktorých kvalite toho v konečnom dôsledku veľmi veľa nevieme.

Pošlite článok známemu