Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Budíte sa kvôli smädu? Môže ísť o banalitu, ale aj o závažný problém

Žízeň můžeme velmi zjednodušeně charakterizovat jako pocit potřeby příjmu tekutin. Tuto potřebu ovlivňuje a řídí především část našeho mozku nazývaná hypotalamus. Buňky v něm umístěné jsou v neustálém kontaktu s protékající krví, u které kontrolují její složení. Je-li v krvi přítomná vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál, že je potřeba krev naředit vodou. A my tak pocítíme potřebu napít se.

Koľko tekutín ľudské telo potrebuje?

Ako by mal vyzerať pitný režim dospelého a zdravého človeka? Ideálne je, ak si príjem tekutín vypočítame na základe jednoduchej rovnice. Na 15 kilogramov hmotnosti potrebujeme 500 mililitrov tekutiny. Z toho jednoducho vypočítame, že napríklad žene, která váži šesťdesiat kíl, by malo stačiť vypiť 2 litre vody.

Čistá voda je základ

Aké tekutiny máme vlastne na mysli? V prvom rade ide samozrejme o čistú, ideálne kohútikovú vodu, ktorú môžeme doplniť zelenými alebo bielymi čajmi, zeleninovými alebo ovocnými šťavami a minerálnymi vodami. Mnohým z nás však kohútiková voda tak úplne nevonia, a to doslova. Chuť kohútikovej vody totiž ovplyvňuje celý rad látok a minerálov. Problémom je napríklad chlór, ktorý vode prepožičiava typický chlórový zápach a nevábnu chuť. S kvalitou, ale aj chuťou vody však môže pomôcť filtračná kanvica Laica. 

kolik telo potrebuje tekutin

Nadmerný smäd

Drvivá väčšina zdrojov hovorí o pitnom režime, ktorý mnohí z nás podceňujú. O opačnom probléme sa však príliš nehovorí – nadmerný smäd. Pokiaľ vás smäd budí počas noci, neprepadajte panike. Telo potrebuje viac vody vo chvíli, keď bojuje s nejakým ochorením, horúčkou alebo po náročnej fyzickej aktivite. V takom prípade vás počas noci nemusia zdržiavať časté prechádzky do kuchyne pre vodu. Jednoducho si k posteli postavíte večer naplnený pohár vody. Za zvýšený pocit smädu ale môže aj sucho, nadmerné teplo v miestnosti alebo konzumácia väčšieho množstva soli. Práve soľ totiž býva tým najčastejším spúšťačom pocitu smädu. Slováci všeobecne solia viac, než je zdravé. Dennú odporúčanú dávku, ktorú predstavujú asi 2 – 4 gramy soli, prekračujeme takmer trojnásobne! A to je problém.

Smäd a soľ ide ruka v ruke

Nadmerná konzumácia soli totiž spúšťa celý rad závažných ochorení. A nejde len o vysoký tlak alebo kardiovaskulárne choroby. Pokiaľ je v tele soli nadbytok a vylučovací systém ju nestačí vylúčiť, dochádza k otrave, ktorá môže skončiť aj smrťou. 

Konečné štádium obvykle sprevádzajú tri druhy príznakov: 

  • Medzi prvé príznaky nadmerného solenia patria funkčné poruchy pečene, obličiek alebo kože. 
  • Pre druhé štádium je typické zlyhávanie orgánov a bielkovina v moči.
  • Tretie štádium sa prejavuje nálezom bielkovín, močových valcov, červených krviniek a hnisu v moči, čo sú všetko známky závažného poškodenia obličiek.  

Ste zdraví, nepotíte sa a málo solíte?

V prípade, že ste neprekonali žiadne ochorenie, nevenujete sa náročnejšej fyzickej aktivite, soľ sa vo vašom jedálničku objavuje len občasne, a aj napriek tomu pociťujete neovládateľný pocit smädu, tak spozornite. Časté nočné alebo denné pitie totiž môže poukazovať na vážny zdravotný problém. Svoju úlohu tu môže hrať aj psychika, pretože človek totiž môže trpieť tzv. psychogénnym smädom. S týmto sa stretávajú ľudia vystavení veľkej stresovej záťaži alebo ľudia s duševnými poruchami, ako je neuróza, psychická labilita, schizofrénia a ďalšie.

diabetes

Smäd a časté močenie? Pozor na cukrovku!

Pokiaľ neuhasiteľný pocit smädu sprevádza aj časté nútenie na toaletu, môže ísť o dôsledok neliečenej cukrovky. Nebezpečná je tiež tzv. „smädka“ (diabetes insipidius), ktorá ale nemá nič spoločné so spomínanou cukrovkou, hoci k tomu názov choroby zvádza. V takom prípade človeku chýba antidiuretický hormón, za ktorého výrobu je zodpovedná časť mozgu. Vznik a rozvoj smädu môže byť spojený s úrazmi hlavy alebo s nesprávnou činnosťou obličiek. V oboch prípadoch je potrebné bezodkladne navštíviť lekára, aby stav pacienta posúdil, prípadne mu nasadil zodpovedajúcu liečbu. 


Pošlite článok známemu