Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Čištění dlažby je věda. Vysavač je slabý, mop roznáší bakterie

Či sa nám to páči alebo nie, baktérie sú nevyhnutnou súčasťou nášho bežného života. Niektoré sú priateľské, s inými by sme sa radšej nestretli. Napriek tomu sa nachádzajú na našom tele, ale aj v príbytkoch, ktoré obývame. Semeniskom baktérií je okrem iného tiež podlaha. Denne sa po nej prejdú všetci členovia domácnosti, ale aj domáci miláčikovia. Zvlášť v kuchyni dostáva poriadne zabrať. Ak máte doma dlažbu a neviete si rady s neodstrániteľnými fľakmi či zašlými škárami, máme pre vás jeden typ.
Čo všetko nájdeme na dlažbe?
Na dlažbe, rovnako ako na ďalších podlahových krytinách, sa hromadí prach, ktorý predstavuje ideálne prostredie pre množenie prachových roztočov. Na ich čistenie často používame len vysávač, ktorý odstráni niečo málo cez 50 % nečistôt. Zostávajúce nečistoty sa na dlažbe usadzujú a stávajú sa semeniskom baktérií. Je potrebné ich odstrániť mechanicky v kombinácii s vodou, ideálne horúcou parou. Ak ste zvyknutí vytierať klasickým mopom, máme pre vás pár dôvodov, prečo už o ňom nebudete chcieť ani počuť.

3 dôvody, prečo raz a navždy zanevrieť na klasický mop
1. Mop špinu neodstraňuje, ale roznáša ju: Podľa štatistík za sebou mop zanecháva zhruba 30 – 60 % špiny. Je potrebné si uvedomiť, že keď vytiahnete čistý a vlhký mop z vedra, vytriete ním špinu na podlahe, znovu ho prepláchnete vo vedre a budete pokračovať v zmývaní, stále používate tú istú špinavú vodu.
2. Mop zanecháva mokrú podlahu: Poznáme to asi všetci, vytrieme a potom čakáme na miniatúrnom kúsku suchého miesta, až sa po miestnosti budeme môcť opätovne pohybovať. Mop sa vám skrátka nikdy nepodarí vyžmýkať do absolútneho sucha, preto za sebou zanecháva mokré šmuhy, ktoré sú nielen neestetické, ale aj nebezpečné. Pošmyknúť sa na nich totiž nie je nič zložité.
3. Mop je domovom baktérií: Baktérie sú asi to najhoršie, čo môžete od tohto akoby pomocníka očakávať. Len si vstúpte do svedomia a sami sebe priznajte, ako často zložíte časť so strapcami, ktorú vyperiete na vysokú teplotu. Pravdepodobne to nerobíte pravidelne a už vôbec nie po každom vytieraní. Niet sa tak čomu diviť, že mop je plný baktérií a špiny, ktorú si len ďalej roznášate po byte.

Ariete 4164

Mohlo by vás zaujímať: Štúdia z roku 2004, ktorú vydal Journal of Hospital Infection, zistila, že v mope, ktorým sa vytrie jeden povrch a často sa používa na vytretie iného povrchu, dochádza ku krížovej kontaminácii baktérií.

Na špinavú dlažbu? Jedine para!
Čo teda robiť v prípade, že sú vysávače aj mopy v boji proti prachu, nečistotám a baktériám neúčinné? K slovu sa dostávajú parné čističe. Pretože nepracujú s chemikáliami, ktoré môžu dráždiť oči alebo dýchacie ústrojenstvo, vadia alergikom, astmatikom aj domácim miláčikom, patria medzi nesmierne ekologických a ekonomických pomocníkov v domácnosti.

A ako vlastne parné čističe pracujú? Princíp je pomerne jednoduchý. Vo svojej podstate ide o kombináciu pary, vysokej teploty a tlaku. Voda sa totiž v bezpečnostnej nádržke (bojleri) nahrieva na viac ako 100 stupňov Celzia, aby sa mohla následne schladiť a na povrch dopadnúť pri bezpečných 50 °C. Vďaka tomu je efektívne narušená štruktúra nečistoty a zaistené hĺbkové čistenie. Pripadá vám 50 stupňová teplota príliš nízka? Verte, že je to stále viac ako pri bežnom čistení.

Ariete 4164

Účinný pomocník v boji so zašlými škárami
Parné čističe slúžia nielen na pravidelnú údržbu dlažby, ale aj na hĺbkové čistenie. Asi to poznáme všetci - v škárach kachličiek kúpeľne sa po čase začne tvoriť pleseň, v kuchyni sú stopy po mastnote a vo zvyšku domácnosti stratia škáry po niekoľkých rokoch svoju pôvodnú farbu, zhnednú alebo zošedivejú. A to je ďalšia príležitosť pre parné čističe.

Niektoré modely sú vybavené príslušenstvom, ktoré si dokáže poradiť s celým radom nepríjemností. Zašlé škáry už nemusíte čistiť zubnou kefkou, stačí na parný čistič nasadiť špeciálnu kefku s tuhými štetinami a škáry ním niekoľkokrát prejsť. Čistenie je otázkou niekoľkých minút a jednoduchých pohybov. Výsledok však stojí za to. Čistené povrchy sú navyše naozaj bleskurýchlo suché, takže nehrozí riziko pošmyknutia a následného úrazu.

Ariete 4164

Pošlite článok známemu