Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Doma si v matracích pěstujeme alergeny. Spouštějí rýmu a můžou za nepříjemné vyrážky

Podľa najnovších výskumov trpia nejakou formou alergie štyria z desiatich Slovákov. Málokto si ale uvedomuje, že ideálne podmienky na výskyt a množenie alergénov máme všetci doma.  Prach v našich domácnostiach, ako aj zmes rôznych látok, umožňuje zhromažďovanie hneď niekoľkých alergénov naraz. Najčastejšie sa stretávame s plesňami, alergénmi zvierat, roztočmi alebo peľom. Obzvlášť na jar trpí mnoho alergikov viac, než v ktorejkoľvek inej časti roku. Viete ako s alergénmi, roztočmi, prachom a peľom bojovať? Máme pre vás pár tipov.

250 000 fekálnych častíc
Vedeli ste, že iba jeden gram prachu v bežnej domácnosti obsahuje zhruba 250 tisíc fekálnych častíc roztočov, ktoré sú hlavnými alergénmi? Roztočom najviac z miestností vyhovujú spálne, pretože sa živia šupinkami ľudskej kože a užívajú si v teplom (25 °C) a vlhkom prostredí (vlhkosť 70–80 %). Málokto si ale uvedomuje, že životu roztočov nahrávajú aj odparovače a zvlhčovače vzduchu, rovnako ako ťažké látkové závesy, čalúnený nábytok, plyšové hračky alebo digestor, ktorý poriadne neodsáva paru. Samotné výkaly a nakoniec aj mŕtve telá roztočov spúšťajú tvorbu vyrážok, podráždenie sliznice aj alergickú nádchu.

Milióny roztočov v posteliach
Okrem prachu, ktorý sa v posteliach a matracoch často nachádza, si každý večer ľahneme aj do semeniska roztočov. Vedecké výskumy potvrdzujú, že roztoče si doslova užívajú v ustlaných posteliach skôr, než v tých, ktoré svojím výzorom pripomínajú mínové pole. Roztoče milujú teplo a vlhko (človek za deň vylúči až liter tekutín) a naopak neznášajú prievan, preto v posteliach nájdete milióny ich exemplárov. Nechutné však? Našťastie existujú spôsoby, ako sa s nimi rozlúčiť raz a navždy. Alebo aspoň na veľmi dlhú dobu.

Roztoče

Pravidelné vysávanie a prírodná dezinfekcia

Zbavovať domácnosť prachu patrí k úlohám, ktoré väčšina z nás bežne vykonáva. Pri upratovaní by sme ale nemali zanedbávať ani očistu matraca. Veď jeden gram prachu získaného z matraca a obliečok môže obsahovať dve až pätnásť tisíc roztočov! Pokiaľ sa rozhodneme pre vysávanie matraca, potom je dobré vybaviť sa kvalitnými vysávačmi s HEPA filtrom a vrecúškami, aby sa alergény nedostávali späť do interiéru. V ideálnom prípade by ste ale mali vysatý matrac podrobiť ešte parnému čisteniu, ktoré patrí medzi nesmierne efektívne, ekologické a ekonomické spôsoby upratovania domácnosti.

Para zabije 97 % nebezpečných mikroorganizmov
Zatiaľ čo vysávač zbaví priestory zhruba 56 % prachových roztočov, parný čistič ich zabije viac než 97 %! A to rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Parné čističe totiž pracujú na základe efektívnej kombinácie pary, vysokej teploty a tlaku, čím ničia baktérie, prachové častice, alergény a ďalších nežiaducich návštevníkov domácnosti. Pretože ale pracujú s horúcou parou, nie s vodou v kvapalnom skupenstve, sú veľmi vhodné na čistenie matracov, čalúnených pohoviek a ďalších textilných súprav v domácnosti.

Čo parné čističe zvládnu?
Už vyššie sme zmienili, že parné čističe zabijú viac než 97 % prachových roztočov. Ako je to ale možné? Ak nepoznáte princíp ich fungovania, potom doplníme, že parné čističe pracujú s vodou nahriatou na viac než 130 °C. Voda sa následne v tryske alebo hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, čo je ale stále viac, než pri bežnom upratovaní. Keď sa k tejto vlastnosti pridá ešte účinná para a vysoký tlak, potom zistíte, že parné čističe nemajú porovnateľného konkurenta. Pokiaľ s parným čističom dezinfikujete matrace, dôkladne ich naparte a následne nechajte vyvetrať.

10 dôvodov, prečo je para tou najúčinnejšou zbraňou?
1.    Čistenie matracov alebo povrchov vám zaberie iba pár minút
2.    Čistenie parou je ekonomické, ekologické a hygienické
3.    Pri upratovaní s parným čističom nepotrebujete žiadne chemické detergenty
4.    Para ničí viac než 97 % prachových roztočov
5.    Para vyčistí akýkoľvek povrch i textílie
6.    Parné čistiace prostriedky sú ľahké, kompaktné a manipulácia s nimi je veľmi pohodlná
7.    Para sa dostane do všetkých škár, pod koberce i matrace
8.    Môžu ju používať ľudia trpiaci alergiami a ekzémami
9.    Horúca para zabraňuje víreniu prachu a likviduje všetky alergény
10.   Parné čističe odstránia aj veľmi odolné a zaschnuté nečistoty

Baby Bed

Kačky, mopy alebo multifunkčné parné čističe?
Pri výbere parného čističa máte rovno tri možnosti. Ak viete, že oceníte kompaktný parný čistič, ktorý budete používať na čistenie menších plôch (napríklad mikrovlnných rúr alebo sporákov), budú sa vám hodiť parné kačky. V prípade, že budete parný čistič používať na čistenie väčších a rozľahlejších povrchov (napríklad podláh), vyplatí sa staviť na parný mop. Ak ale nechcete robiť kompromisy a parný čistič sa stane nevyhnutným spoločníkom vašej domácnosti, ktorým budete čistiť ako podlahy, tak menšie a zle prístupné miesta, zvoľte multifunkčné parné čističe.

Parných pomocníkov do domácnosti nájdete v našom e-shope v tejto kategórii.

Pošlite článok známemu