Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Důkladné zvelebení TV zvuku: JBL Bar 2.0

Stereo & Video

25.06.2020

Samostatné audiosystémy pre reprodukciu zvuku televízora - či už im hovoríme zvukové projektory, soundbar či zvukové lišty - sa za niedlhú dobu svojej existencie veľmi dobre etablovali na trhu a dnes predstavujú najpredávanejšie typ domácich reprosústav. Ich vznik aj úspech sú priamym dôsledkom módne tenkého dizajnu, plochých prijímačov, v ktorých je priestor zťažka pre miniatúrne repráčky s chabým výkonom.
Americká spoločnosť JBL, založená v Kalifornii už v roku 1927, sa najprv etablovala ako výrobca profesionálnych audioaparatúr pre koncerty, kinosály, nahrávacie štúdiá a pod. Firma je dodnes hrdá napríklad na to, že ozvučila dva ročníky (1969 a 1999) legendárneho rockového festivalu vo Woodstocku . Avšak už v roku 1969 kúpila JBL spoločnosť Harman a tú zase v roku 2017 juhokórejský Samsung. Skrátka globálna ekonomika v praxi ... JBL stále vyrába profesionálnu audiotechniku, má však tiež divíziu JBL Consumer, ktorá produkuje výrobky pre domáce využitie. Dnes medzi nimi nemôžu chýbať ani hojne vyhľadávané zvukové lišty pre dokonalejšie ozvučenie televízorov.

JBL Bar 2.0 All-In-One

V pomerne početnom portfóliu modelov so subwooferom aj bez neho patrí BAR 2.0 k základným, najlacnejším typom. Mottom prístroja by mohlo byť heslo "v jednoduchosti je sila" - práve úplne ľahké zapojenie aj užívanie je kladom tejto reprosústavy, jednoduchšie je ale - iste aj s ohľadom na cenu - výbava zariadenia.

BAR 2.0 patrí ku kompaktným zvukovým lištám, ktoré možno položiť pod televízor, rovnako ako ju zavesiť na stenu. V druhom prípade tu stačí k telu SoundBar priskrutkovať dva plastové úchyty, ktoré sa ľahko zavesia na dve väčšie skoby. Telo reprosústavy je z masívneho tmavo šedého plastu; predná časť, cez ktorú reproduktory vyžarujú zvuk, a boky kryje nadrobno perforovaný plech. Vzadu je jeden štvorcový výstup bassreflexu a obvyklý výrez pre konektory. Okrem prípojky elektrickej siete to je predovšetkým HDMI s protokolom ARC, predstavujúcim hlavný variant pripojenia k televízoru a ako jej alternatíva aj optický Toslink pre digitálny audio signál. Analógovú prípojku výrobca vynechal, čo sa dá vcelku pochopiť. Keby sme našli televízny prijímač bez optického zvukového výstupu, bola by to asi malá "cesta do praveku" (samozrejme televízneho) ... To skôr môžeme postrádať vstup HDMI pre pripojenie ďalšieho externého zdroja zvuku, či už BD / DVD / CD prehrávače, herné konzoly , satelitného prijímača a pod., alebo lepšie využitie portu USB. Ten tu síce je, ale slúžia len pre aktualizáciu softvéru (pričom "americká" verzia BARe ho využíva tiež pre prehrávanie súborov). Vnútri sú podľa údajov výrobcu dva oválne širokopásmové reproduktory. Uprostred hornej strany reprosústavy je sekcia dotykových tlačidiel pre zapnutie / vypnutie, zosilnenie a zoslabenie zvuku a pre prepínanie medzi jednotlivými vstupmi. Teda medzi HDMI, optickým digitálnym vstupom a Bluetooth, prostredníctvom ktorého je možné prehrávať hudbu uloženú v mobilných zariadeniach. Je možné ho však využiť aj pre bezdrôtový prenos zvuku z televízora, novšie modely také riešenie podporujú.

JBL Bar 2.0 All-In-One

Podobe úsporné poňatie má aj diaľkový ovládač - pomerne štíhla jednotka s obyčajnou päticou ovládačov: zapnutie / vypnutie, TV, Bluetooth, zosilnenie / zoslabenie zvuku a jeho vypnutie. Tlačidlá sú síce veľmi chabo označené (prakticky nezreteľné šedé symboly na šedom plaste), ale pri ich počte nie je nijako zložité si ich rozloženie zapamätať. Spárovanie baru s mobilným telefónom či tabletom je opäť jednoduché: tlačidlo BT na diaľkovom ovládači sa podrží cca pol minúty, potom by sa malo v ponuke dostupných BT zariadenie na displeji mobilu objaviť aj "JBL BAR 2.0", čo potvrdíme a oba prístroje sa prepoja. Pri opakovanom zapnutí už kontakt nastane automaticky.

Zvuk Soundbar pôsobí čistým, možno až trochu decentným dojmom, skrátka hlbokých tónov nie je na rozdávanie, a skutočné hutné basy skôr chýbajú. S ohľadom na uvedenú reproduktorovú výbavu sa tomu nemožno príliš čudovať. BAR 2.0 tak nájde uplatnenie skôr v menších priestoroch pre "televízne" využitie, hudobnú produkciu by som chápal skôr doplnkovo.

HODNOTENIE
+ Jednoduché zapojenie aj ovládanie; priateľská cena, najnižšia v našom prehľade
- menšie zastúpenie hlbokých tónov; zle čitateľné označenie tlačidiel ovládača

Pošlite článok známemu