Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Kupované vs. doma sušené ovocie: toto sú základné rozdiely

Sušenie potravín patrí medzi jednu z najstarších a najzdravších metód ich uchovávania. Prvé zmienky o tejto metóde sú staré viac ako 3 500 rokov. Benefity sušenia potravín sú navyše veľmi zaujímavé. Nielenže si pokrm uchová svoju chuť, vôňu a farbu po dlhú dobu, ale zostanú v ňom aj všetky dôležité živiny v podobe vitamínov a minerálov.
Ak ste si zo sušených potravín obľúbili ovocie a radi si preňho z času na čas zabehnete do obchodu, mali by ste vedieť, čo všetko sa môže v takomto balení ukrývať. Nehovoríme však len o všeliakých nechcených návštevníkoch ako je napríklad drobný hmyz, ktorý sa do balíčka priplietol. Skutočným problémom je predovšetkým vysoký obsah cukru a oxid siričitý, ktorý môže spôsobovať bolesti žalúdka, hlavy, nevoľnosť alebo problémy astmatického pôvodu. Preto je oveľa lepšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie usušiť si ovocie či iné potraviny priamo doma.

Cukor? Môžeme si zaňho vraj sami
Podľa výrobcov spotrebitelia preferujú sladšie produkty, a preto sa mnohokrát aj ovocie pred sušením namáča do cukrového roztoku. Namiesto zdravej desiaty tak do svojho tela dávkujeme poriadnu energetickú nálož, ktorá sa po čase nepekne prejaví nielen na našej postave. V prípade nákupu sušeného ovocia v obchode si preto vyberajte to, ktoré nie je dodatočne sladené. Sem patria napríklad jablčné plátky alebo sušené banány.

Status susicka ovocia

Problémom je aj oxid siričitý
Kupované ovocie je často, laicky povedané, sírené. To preto, aby si zachovalo svoju farbu a tvar. Oxid siričitý (E220) navyše funguje ako konzervant a zabraňuje rastu plesní a množeniu baktérií. Preto sa pridáva do väčšiny kupovaného sušeného ovocia. Aj tu však existujú výnimky, kde oxid siričitý nenájdeme. Tieto produkty však majú vyššiu cenu, ktorá zohľadňuje vyššie nároky na použitú technológiu, čistotu a kvalitu surovín.

Pozor na farbivá a nezvaných návštevníkov
Veľká časť sušeného ovocia je tiež skrášľovaná umelými farbivami, čo nie je dvakrát prospešné pre naše trávenie. Problémom môžu byť aj škodcovia, medzi ktorých patria najrôznejšie druhy roztočov a iného hmyzu, ktorý sa živí ovocím. S balíčkom sušeného ovocia si tak domov môžeme priniesť aj nezvaných hostí, čo nám často kazí celkový dojem.

Riešenie? Študujte etikety alebo si usušte ovocie doma
Ak nechcete svojmu telu škodiť nadbytočnými dávkami cukru a chemických látok, čítajte etikety na obaloch kupovaného sušeného ovocia alebo vyskúšajte sušenie priamo doma. So sušičkami potravín Status to bude hračka! Sušením uchováte v ovocí alebo inej potravine maximum vitamínov, vlákniny a ďalšie telu prospešné látky. Okrem ovocia navyše môžete usušiť aj mäso, zeleninu, huby alebo bylinky. V priebehu sušenia sa z potravín odparí cca 95% vody, čo vám umožní dlhodobo uchovať sezónne potraviny, na ktorých si môžete pochutnávať celý rok.

Sušičky potravín Status (modely 6600152 a 6600151) umožňujú variabilné nastavenie teploty pre rôzne druhy potravín. Výhodou sú aj veľké objemy nádob, v ktorých môžete sušiť naraz väčšie množstvo ovocia alebo ďalších pochúťok. Za povšimnutie stojí aj intuitívne ovládanie a praktický časovač. Ten vás upozorní hneď, keď budú vaše potraviny dokonalé vysušené. Samozrejmosťou je aj moderný dizajn, ktorý zapadne do klasických aj rustikálne zariadených kuchýň.

Status susicka ovocia

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že sušičky potravín sú modernými pomocníkmi v domácnosti, pričom sú nenáročné na čas a údržbu. Vďaka nesmierne jednoduchému a intuitívnemu ovládaniu zvládnu vysušiť ovocie, mäso, ale aj huby či ďalšie potraviny, ktoré potom môžeme konzumovať v ich prirodzenej podobe aj mimo sezóny. Chcete vyskúšať sušenie potravín? Pustiť sa doňho môžete napríklad aj hneď!

Pošlite článok známemu