Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Kupujete kvalitné mäso? A viete, ako ho vlastne spoznať?

Ako zákazníci musíme byť neustále v strehu. Kvalita niektorých potravín totiž nie je v našich obchodných reťazcoch bohvieako dobrá. Typickým príkladom je mäso a mäsové výrobky. Problémom týchto výrobkov môže byť dodatočne pridaná voda, nadmerné (a zbytočné) množstvo soli alebo látky, ktoré nemajú v mäse čo robiť (napríklad rastlinná bielkovina, farbivá, arómy a pod.). Ako spoznať naozaj kvalitné mäso? Tu je pár tipov.
Skontrolujte obal mäsa
Pokiaľ nakupujete už porciované a zabalené mäso, ešte než balíček vložíte do nákupného košíka, podrobte ho dôkladnej vizuálnej kontrole. Ak pod obalom objavíte viditeľné vzduchové dutiny, pravdepodobne ide o začínajúce kazenie výrobku, spôsobené vplyvom zvýšeného prístupu vzduchu.

Problémom je aj hrboľatý povrch alebo cez obal viditeľné časti chrupaviek či kožou. Tieto nedokonalosti pre zmenu vypovedajú o nesprávnom spracovaní mäsového výrobku. Zaujímať by vás mal, samozrejme, aj pôvod mäsa a jeho vek. Prednosť dávajte mäsu, ktoré pochádza z mladších zvierat chovaných u nás.

U mladších kusov je mäso všeobecne lepšie, než u tých starších, ktoré sa hodia skôr na vývary alebo pomletia (v tomto prípade vám skvele poslúži mlynček na mäso značky Zelmer, o ktorom sme sa zmienili v jednom z predchádzajúcich článkov). Na druhú stranu sa ale pripravte na to, že cena takéhoto mäsa bude oveľa vyššia, ako cena mäsa z dovozu.

Zelmer mlynček na mäso

Hovädzie musí „pružiť“, bravčové pekne voňať
U hovädzieho mäsa má na výslednú chuť vplyv najmä jeho dozrievanie. Čím dlhšie hovädzie zreje, tým je jeho chuť intenzívnejšia. Známkou dobrej kvality mäsa je jeho tmavý okraj. Farba kvalitného hovädzieho by mala byť intenzívne červená. Na reze musí byť mäso lesklé a farba tuku biela. Ak je mäso tmavé a suché, ale pekne vonia, znamená to, že je zrelé a pripravené na okamžité použitie. Balíček mäsa je dobré stlačiť v ruke. Ak sa vráti do svojej pôvodnej podoby, nákupu sa nemusíte obávať.

Bravčové mäso sa vyznačuje rovnomerným rozložením tuku a kvalitné bravčové je jemné a šťavnaté. Tuk je u kvalitných kusov biely a kompaktný. Na reze musí byť toto mäso hladké a lesklé. Pri výbere konkrétnych kúskov voľte tie, ktorých farba bude tmavo ružová. Ak kupujete čerstvé (nie balené) kusy bravčového, nebojte sa k nemu pričuchnúť. Prekvapiť by vás mala príjemná a jemná vôňa, ktorá poukazuje na jeho správny vek a kvalitu.

Čerstvé hydinové rozhodne nie je mäso, ktoré je plné vody so soľou a polyfosforečnanmi. Kvalitná hydina má bledo ružovú alebo červenkastú farbu. Ak sa vám dostane do ruky kus, ktorý má tmavú, tmavošedú, ľahko žltkastú, priesvitnú (je vidieť mäso pod kožou) alebo zelenkavú farbu, nákupu a následnej konzumácii sa vyvarujte. Čerstvé hydinové mäso je tiež prakticky bez vône. Pokiaľ z mäsa vychádza zápach alebo šťava vytekajúca na tácku, svedčí to o jeho nevalnej kvalite a mäso radšej nekupujte.

Kúpa je dôležitá, skladovanie dôležitejšie
Teraz už viete, ako vybrať kvalitné a čerstvé bravčové, hovädzie alebo hydinou. Pokiaľ ale po nákupe mäso vhodným spôsobom nespracujete a dopustíte sa chýb pri jeho skladovaní, všetka vaša snaha vyjde pri nákupe navnivoč.

Ak ste si z obchodu doniesli balené mäso, po príchode domov ho starostlivo umyte a nechajte "nadýchať čerstvého vzduchu". Potom ho môžete namlieť pomocou spomínaného mlynčeka Zelmer, nakrájať na okamžité spracovanie alebo prebaliť do čistej potravinárskej fólie, prípadne vakuovacej dózy, a zamraziť.

Mrazením sa spomalí proces dozrievania, a tak ho môžete nechať v mrazničke až tri mesiace. Ak mäso hodláte počas nasledujúcich dní spracovať, myslite na to, že v chladničke musia byť uložené oddelene od ostatných potravín a spracovať ho musíte do dvoch, maximálne štyroch dní.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu