Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Na zdravie! Vedeli ste, že voda, ktorú pijeme, má za sebou aspoň jeden cyklus?

Voda je tou najcennejšou komoditou, ktorú nám príroda zapožičala. Málokto si ale uvedomuje, že jej množstvo na planéte Zem je značne obmedzené a prakticky sa nemení. O to šokujúcejšia je informácia, že voda, ktorú napríklad práve teraz pijete, už bola minimálne raz niekde inde (a niekým iným) použitá. O tejto problematike sa v jednom z rozhovorov rozhovoril švajčiarsky odborník Matthias Mend.

Laica


Voda v obmedzenom množstve
Voda tvorí sedemdesiat percent povrchu planéty Zem. Isté anomálie a vlastnosti tejto životodarnej tekutiny fascinujú prírodovedca naprieč storočiami aj jednotlivými krajinami. Švajčiarsky odborník Matthias Mende sa štúdiu vody venuje už viac ako tridsať rokov.

Podľa jeho slov si ľudia neuvedomujú, že vodu, ktorú dennodenne pijú a potrebujú k svojmu životu, čerpajú z jednej planéty a obmedzeného množstva, ktoré bolo pre Zem vyčlenených.

Milióny rokov stará voda, ktorá sa dostala z nášho vodovodného kohútika alebo PET fľaše na náš stôl, už bola minimálne raz v minulosti použitá. Preto je podľa jeho slov potrebné zamerať sa na jej kvalitu a zloženie.

Látky, ktoré vo vode (ne) chceme
Problémom môžu byť nielen všadeprítomné mikroplasty, ale aj ďalšie látky, ktoré sa môžu do vody uvoľňovať (napr. zvyšky liekov, čistiacich prostriedkov a pod.). Za zmienku tiež stojí spôsob priemyselnej úpravy vody. Podľa slov Menda môže byť jedným z problémov napríklad vysoké množstvo chlóru. Ten nielenže ovplyvňuje chuť a vôňu vody, ale vo vyšších koncentráciách môže byť pre bunky nášho tela pomerne škodlivý.

Všetka voda (či už tá balená alebo kohútiková) je v našich podmienkach, samozrejme, prísne kontrolovaná a zdravotne nezávadná. Nie všade sa ale môže pochváliť takou kvalitou ako u nás. Keby sme napríklad porovnali koncentráciu chlóru vo vode, ktorá tečie z kohútikov v USA, zistili by sme že je oveľa vyššia, než obsah tejto látky vo švajčiarskych plaveckých bazénoch.

Riešením je vhodná filtrácia
A odlišná je aj kvalita, chuť a vôňa vody naprieč našou krajinou. Kým v jednom okrese tečie z kohútikov voda, ktorá je svojím zložením podobná tej dojčenskej, na opačnej strane republiky si síce pochutnávame na zdravotne nezávadnej vode, jej chuť a vôňa ale nie je príliš vábna.

Ako to zmeniť? Odpoveďou sú napríklad filtračné kanvice talianskeho výrobcu Laica, ktoré sa na našom trhu objavujú už viac ako dvadsať rokov. Títo inovatívni spoločníci totiž zbavia vodu tvrdosti, chlóru či železitej pachuti a dokonca ju dokážu vhodne upraviť tak, aby nestratila dôležité živiny a minerály.

Takto upravená voda je vhodná nielen na každodenné pitie, ale aj na prípravu nápojov (napríklad kávy alebo čaju) a pokrmov. Používať ju navyše môžete aj do kávovarov, žehličiek alebo varných kanvíc.

Takto upravená voda je vo finále zbavená nežiaducich látok, má lepšiu vôňu a chuť a k tomu je asi 15x lacnejšia, než kupovaná voda v PET fľašiach. Keď k vyššie uvedeným benefitom pridáte ešte ohľaduplnosť k prírode a životnému prostrediu, len málokto bude mať chuť vyraziť do obchodu pre ťažké balenia vôd v "peťkách", pri ktorých nepoznáme ich vek, kvalitu ani spôsob skladovania. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať filtračným kanviciam Laica zelenú?

 

 

 

 

Pošlite článok známemu