Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Testujeme kuchynské váhy

mojdom.sk

19.09.2017

Môžete mať dlhoročné skúsenosti s varením a pečením, nikdy však nedosiahnete pri odhadovaní množstva surovín takú presnosť, akú viete ustriehnuť pomocou kuchynskej váhy. Práve v precíznom dodržiavaní mier pritom spočíva tajomstvo dokonalej opakovateľnosti.
Čo by ste mali vedieť
1 Tlačidlá
Dotykové ovládanie, ktoré sa v posledných rokoch stalo štandardom varných panelov a rúr, je mimoriadne praktické aj pri váhach. Nezáleží na tom, či máte ruky suché, alebo nimi práve miesite cesto – tlačidlá reagujú vždy a na vyčistenie postačí len pretrieť ich utierkou. Najväčším sklamaním sú membránové tlačidlá. Plastová fólia sa po dvoch až troch rokoch používania unaví a popraská. Múka i kakao preniknú dnu.

2 Zobrazenie
Ak displeju chýba podsvietenie, so slabším zrakom môžete mať problémy pri čítaní hodnôt. Obzvlášť v prípade, ak výkon batérií po mesiacoch používania klesá. Kontrastné zobrazenie vás ušetrí nepríjemných omylov. V ponuke výrobcov nájdete i také váhy, na ktorých dosahujú čísla veľkosť malíčka. Veľmi dobrú čitateľnosť majú aj tradičné mechanické váhy, pri ktorých sa riadite váhovou mierou a ukazovateľom.

3 Presnosť
Vo chvíli, keď na váhu nasypete 20 gramov surovín, môžete počítať s tým, že zobrazená hodnota sa od skutočnosti nelíši viac ako o dva gramy. Citlivosť váhy a rýchlosť jej reakcie na pridanú hmotu závisia od počtu meracích bodov. Ak má váha pevné nožičky, merací bod je iba jeden. Ak je uložená na štyroch pohyblivých nožičkách, meracie body sú štyri. Takéto váhy reagujú okamžite a nestane sa, aby displej meškal za skutočnosťou.

Salter 1079

4 Kapacita

Páčia sa vám váhy s miskou na váženie surovín alebo radšej všetko vážite priamo v pracovných a varných nádobách? Ak viete zodpovedať túto otázku, rýchlo sa vo svete váh zorientujete. Vaše požiadavky na objem surovín vám rýchlo napovedia, či vám stačí útla váha vo veľkosti školského zošitka, alebo vás viac poteší klasika s plastovou či kovovou miskou na odsýpanie nameraných množstiev.

5 Jednotky
Každá váha má stupnicu v gramoch, popri nich však nájdete aj prepočty na libry, unce, tekuté unce, mililitre vody či mililitre mlieka. Ak radi experimentujete s cudzokrajnou kuchyňou a narazíte v rozpisoch na takéto jednotky, bez prepočítavania na kalkulačke sa môžete dostať k presnému váženiu, pri ktorom zaručene nepochybíte. Váhy si zvyčajne pamätajú poslednú voľbu jednotiek a zobrazujú ich na displeji.

6 Doplnkové funkcie
Na displeji váh môžete zriedkavo nájsť aj doplnkové informácie. Môže to byť teplota v miestnosti, ktorá vám čosi napovie o surovinách, s ktorými pracujete. Niekedy sú vo váhe zabudované i hodiny, prípadne minútky. Len zriedkavo však majú také vyhotovenie, aby boli praktické na každodenné používanie. Nespoliehajte sa preto na bonusy, kým si nie ste istí tým, že sú naozaj vyladené na pohodlné použitie.

7 Napájanie
Výrobcovia váh nemajú jednotné štandardy pri napájaní. Niekde nájdete hranatú 9-voltovú batériu, inde tradičné monočlánky vo formáte AA či AAA, nájdu sa však aj modely s 3-voltovou lítiovou batériou v gombíkovom vyhotovení CR-2032. Hneď pri kúpe si tento detail všimnite, aby ste mali jasno v tom, kde v núdzi nájdete náhradnú batériu. Diaľkový ovládač či nástenné hodiny nemusia byť zaručenou záchranou.

Váženie je slovenskou klasikou
Deká, gramy a kilogramy - nájdete ich v každej kuchárskej knižke a nie je to žiadna náhoda. Váženie je tradičnou súčasťou slovenskej gastronómie, do ktorej objemové miery prenikajú len veľkým omylom a neporozumením. Ak narazíte na recept, ktorý mieša šálky, poháre a lyžice, vedzte, že ide o improvizáciu v štýle od buka do buka, pri ktorej nečakajte žiadny zázrak vo výsledkoch.

Anglosaské krajiny sa, naopak, namiesto váženia držia objemových mier a v každej kuchyni nájdete súpravu precíznych odmeriek. Povestný „hrnček“ (cup) má presne 498 mililitrov, polievková lyžica je šestnástinou hrnčeka a každú polievkovú lyžicu možno rozdeliť na tri čajové. Vo svete palcov, stôp či akrov ide o prirodzenú a zrozumiteľnú mieru.
Salter 1079

SALTER 1079 WHDR
Rozsah: 0 – 15 kg
Kapacita: sklená plocha 35 × 26 cm
Funkcie: veľký displej, váženie aj v lb:oz, ml, fl:oz
Napájanie: 3 × 1,5 V AAA
PLUSY: Má obrovský podsvietený displej a priestrannú sklenú plochu, na ktorej môžete smelo krájať všetky kuchynské suroviny. Na túto váhu hravo postavíte najväčší kuchynský hrniec, ale i nádobu z chlebopiecky, aby ste do nich navážili suroviny. Hoci je stropom 15-kilogramová hranica, s presným vážením môžete počítať aj pri menších dávkach. Páči sa nám, ako rýchlo sa táto váha stáva ústredným prvkom pracovnej dosky. Nikdy ju neodkladáte.
MÍNUSY: Chvíľku potrvá, kým si zvyknete na dvojicu ovládacích tlačidiel. Fungujú však dokonale.

Testu sa zúčastnili aj LIDL Silvercrest IAN 281168, Sencor SKS 4030 BK, ELDOM EK3052 a Momert Classic, ale víťazom testu sa stala SALTER 1079 WHDR.

TRIKY NA ŠIKOVNÉ VÁŽENIE
Hoci je to fádna rutina, pri ktorej nič neprekvapí, predsa len sa v kuchyniach opakovane dejú chyby z nepozornosti.
1 Dlhé suroviny sa nesmú dotýkať rúk, pracovnej dosky ani okolitého riadu. Ak vám pór pri vážení pretŕča, rozrežte ho napoly.
2 Váha musí stáť na podložke stabilne, pozor na utierku či roh zošitka s receptami. Nové modely vyžadujú až štyri kontaktné body.
3 Nevážte suroviny v nádobe oddelene, ale naučte sa používať tlačidlo ZERO/TARA na dovažovanie. Váhu vždy nulujte aj pri položení prázdnej nádoby.

Pošlite článok známemu