Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Voda, ktorá netečie, stráca svoju kvalitu. Aj na pracovisku.

Ak patríte k pravidelným poslucháčom verejnoprávnych rozhlasových staníc, pravdepodobne ste v posledných dňoch zaznamenali zaujímavý podcast so švajčiarskym vedcom, ktorý si právom vyslúžil prezývku „Boh vody“.
Reč je o Matthiasovi Mendovi, ktorý sa rozhovoril o kvalite vody a problémoch súvisiacich so súčasnou pandémiou nového typu korona vírusu. Prečo je problémom stojatá voda a ako ju upraviť tak, aby sme sa po opätovnom príchode do práce nemuseli obávať o svoje zdravie? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Laica filtrácia

Stojatá voda nie je chutná ani kvalitná

Život v Česku a na Slovensku sa v polovici marca tohto roka zastavil prakticky zo dňa na deň. Vzhľadom k nariadeniam vlády, ktoré mali spomaliť šírenie nového typu korona vírusu sa uzavreli školy, reštaurácie, podniky, obchody a ďalšie prevádzky. Mnohí z nás vymenili kanceláriu za pohodlný home office a snažili sa núdzový stav prekonať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Čo však má toto všetko spoločné so životodárnou tekutinou, bez ktorej sa naše telo nezaobíde? Práve na to, v podcaste jednej rádiovej stanice, upozorňuje vyššie spomínaný Matthias Mend- odborník na kvalitu vody, ktorý tvrdí, že voda, ktorá netečie, stráca svoju kvalitu. K fatálnej zmene pritom dochádza už v priebehu dvoch až troch dní.

A to je problém, s ktorým sme sa začali stretávať v okamihu, keď sa život začal vracať do normálnych koľají. Voda vo vodovodnom potrubí stála niekoľko dlhých týždňov, čo má podľa švajčiarskeho vedca vplyv nielen na jej chuť, ale aj kvalitu. Navyše sa v nej môžu množiť baktérie nazývané legionelly, ktoré spôsobujú nebezpečné zdravotné komplikácie.

Problém sa týka nielen hotelov, reštaurácií, fitness centier či športových štadiónov, ale tiež všetkých kancelárskych budov, v ktorých sa prietok vody na niekoľko mesiacov takmer zastavil. „Počet ľudí, ktorý je potrebný na udržanie chodu prevádzok nedokáže vodu kvantitatívne „pretočiť“ a tak pijú vodu z predchádzajúceho dňa,“ hovorí Mend. V aktuálnej situácii však neexistuje dostatočný počet ľudí, ktorí by tento „potrubný problém riešili v takom množstve. Pomôcť si ale môžeme rôznymi, na trhu dostupnými, produktami v podobe filtračných zariadení.

Laica filtrácia

„Neviditeľný“ plastový problém
Problémom môže byť aj voda v obrovských bareloch, ktoré využívame napríklad v kanceláriách, kozmetických salónoch, fitness centrách alebo v čakárňach. Stále ide o stojatú vodu vystavenú celému radu vonkajších faktorov. Na barely svieti priame slnko, voda sa tak ohrieva na vyššiu teplotu, aby sa cez noc mohla schladiť, čo rozhodne neprospieva jej chuti ani kvalite.

Problémom sú aj mikroplasty, ktoré sa do pitnej vody uvoľňujú z plastových barelov a fliaš. Podľa Menda denne vdýchneme až päť gramov mikroplastov! A ak konzumujeme balenú vodu, príjmeme do svojho tela ďalšiu päťgramovú dávku.

Riešením je pravidelné odpúšťanie vody a filtračné zariadenia
Kvalita kohútikovej vody v Európe patrí k tým najlepším na celom svete. Aby sme sa však po návrate do práce zbavili stojatej vody, ktorá stráca svoje vlastnosti a dobrú chuť, je potrebné ju denne odpúšťať v trvaní päť až desať minút.

Laica filtrácia

Spoločne s nezdravou vodou sa zbavíme aj prípadných baktérií a ostatných nežiadúcich látok. Ďalšou alternatívou je tiež používanie filtračných zariadení Laica, ktoré z vody odstránia chlórový zápach, zakalenie, herbicídy, pesticídy, vodný kameň či ťažké kovy. To všetko pri zachovaní optimálneho množstva minerálov, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné.

Filtračné kanvice Laica pracujú s prírodnými B-flux filtrami, ktoré si hravo poradia s vyššie uvedenými problémami, čo ide ruka v ruke s lepšou chuťou a kvalitou vody. Kohútiková voda tak zachutí aj tým, ktorí sa jej za bežných okolností vyhýbajú (tu je dôkaz namiesto sľubov). Navyše je asi 8x lacnejšia ako voda v plastových fľašiach a bareloch, pri ktorej- ako spomínaný Matthias Mend správne poznamenal: „Nikdy nevieme, kedy bola voda do fliaš plnená a či pijeme vodu, ktorá je stará mesiac alebo rok.“

Pošlite článok známemu