Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Ako peľ ohrozuje zdravie dýchacích ciest?

Anna Štofková

09.08.2020

Peľ je tvorený jemnými časticami proteínov, ktoré majú schopnosť vyvolávať alergie dýchacích ciest. Niektoré druhy rastlín môžu vyvolávať prejavy nádchy alebo dokonca astmy. Peľové častice sú mikroskopickej veľkosti a preto sú ľahko prenášané vzduchom. Po vdýchnutí vyvolávajú zápalovú reakciu charakteristickú pre nádchu či astmu. Ak peľové zrniečka ostanú po vdýchnutí celé, majú tendenciu usadiť sa v horných dýchacích cestách. V takomto prípade uvoľňujú alergény, ktoré spôsobujú reakcie ako kýchanie, výtok z nosa, slzenie očí a ďalšie príznaky typické pre nádchu. Nie vždy však ostávajú celé. Ak sa tieto častice rozštiepia na menšie, môžu putovať hlbšie do dýchacích ciest, napríklad do pľúcnych alveol, na základe čoho sa u jednotlivca môžu vyskytnúť astmatické záchvaty.
Nádcha trápi 10-30% svetovej populácie
Peľ môže byť zodpovedný za alergickú (sezónnu) nádchu, nazývanú aj senná nádcha. Tento typ nádchy sa vyskytuje prevažne na jar, keď dochádza k najvýraznejšiemu uvoľňovaniu peľu kvetmi, stromami a trávami. Prípady sennej nádchy sa z roka na rok zvyšujú. Štúdie naznačujú, že tento jav je výsledkom emisií, vysokých hladín oxidu dusičitého a ozónu produkovaného dopravnými prostriedkami. Pre alergikov je znečistenie ovzdušia v kombinácií s premnožením peľových častíc vo vzduchu doslova nočnou morou.

AirFree

Prevencia

Horúce, slnečné, suché a veterné dni sú pre alergikov hrozbou práve kvôli vysokej koncentrácii peľových častíc cirkulujúcich vo vzduchu. Okrem nepríjemných príznakov alergickej nádchy je potrebné spomenúť aj ďalšie následky ako je strata produktivity v práci či v škole kvôli bolestiam hlavy, dutín či nespavosti a únave. Ľudia, ktorí sú alergickí na peľ by mali zaviesť maximum opatrení aby predišli alebo aspoň zmiernili nežiadúce reakcie. Medzi takéto opatrenia patrí:

- Snažte sa neotvárať okná doma alebo v aute v čase najvyššej dennej koncentrácie peľových častíc vo vzduchu. Aktuálnu koncentráciu peľových častíc v ovzduší nájdete na: https://www.pelovespravodajstvo.sk/verejnost/aktualne
- Noste slnečné okuliare. Zabránite tým vniknutiu peľu do očí.
- Vyhýbajte sa otvoreným priestranstvám s vysokým trávnatým porastom.
- Starajte sa a pravidelne vymieňajte filtre vo svojom aute.
- Používajte čističku vzduchu

AirFree

Najúčinnejšie opatrenie do domácnosti
Medzi najúčinnejšie opatrenia v uzavretých priestoroch patrí  používanie čističiek / sterilizátorov vzduchu Airfree. Termodynamická technológia týchto čističiek funguje na princípe zahrievania keramického jadra na 200 °C. Kontaminovaný vzduch je pri prechode keramickým jadrom sterilizovaný a nežiadúce častice sú okamžite spálené. V prípade peľových zŕn alergény podliehajú procesu inaktivácie. Pred výstupom sterilizovaného vzduchu zo spotrebiča dochádza k jeho ochladeniu, preto sterilizovaný vzduch nemá vplyv na zmenu okolitej teploty. Okrem toho sú čističky / sterilizátory Airfree bezúdržbové a energeticky efektívne. Čističky / sterilizátory Airfree sú preto vhodným riešením nielen sezónnych alergií, ale aj iných ochorení dýchacích ciest spôsobenými baktériami, zvýšenou koncentráciou ozónu, vírusmi a inými škodlivými mikroorganizmami.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu