Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Ako vybrať čističku vzduchu, ktorá zničí alergény, baktérie či vírusy?

Alergie, prach, plesne, baktérie a vírusy. Najväčších nepriateľov nášho zdravia často ani nevidíme. Zatiaľ čo predtým stačilo pre osvieženie vzduchu otvoriť okno, dnešná koncentrácia ľudí na jednom mieste má negatívny vplyv na množstvo alergénov a patogénov vo vzduchu. Čističky vzduchu ale pomáhajú nielen alergikom.
Alergiu možno definovať ako neprimeranú reakciu imunitného systému na vonkajšie vplyvy. Bohužiaľ ich rozšírenie sa za posledných 10 rokov zdvojnásobilo a tak nezostáva, než absolvovať imunoterapiu. Nie vždy je cesta riešenia problémov pomocou medikamentov to, čo by sme chceli. Alergickú reakciu je možné redukovať množstvom alergénov, ktorým sme vystavení. Jednou s najschodnejších ciest je čistenie vzduchu vo vnútorných priestoroch, v ktorých žijeme.

Čističky vzduchu sú účinným nástrojom v boji s časticami peľov, prachu a iných dráždivých látok poletujúcich vzduchom, líšia sa však svojimi vlastnosťami a výber vhodného typu nie je úplne jednoduchý. S našimi radami to ale určite zvládnete.

Technológia určuje účinnosť
Čističky vzduchu používajú rôzne metódy zadržovania alergénnych a patogénnych častíc. Ich vzájomná účinnosť sa sčíta. Použitý spôsob filtrovania vzduchu však zároveň udáva aj výpočet alergénov, ktoré čistička zastaví. Najčastejšie sa stretneme s tzv. HEPA filtrami. Kvalitní výrobcovia pri tejto metóde udávajú aj číslo, ktoré indikuje účinnosť: HEPA 10 napríklad zadrží 85 % čiastočiek o veľkosti presahujúcej 0,05 µm. Trieda HEPA 13 však už zastaví celých 99,97 % častíc nad veľkosť 0,01 µm, do ktorej už spadajú aj pele, vírusy, baktérie, ale aj pachy, ktoré inak pohlcujú jednoúčelové uhlíkové, antibakteriálne alebo ultrafialové čističky. Čistička vzduchu s týmto filtrom preto dokáže absorbovať aj pachy z cigaretového dymu.

Druhým spôsobom ako odstrániť alergény zo vzduchu, je použitie elektrostatického filtra. Pri nasatí vzduch nabije elektrinou, ktorú následne pritiahne opačným nábojom zberná plocha. Aj tento spôsob filtrácie dokáže čistiť vzduch od pachov, jeho účinnosť dosahuje 99%.

Treťou používanou technológiou je potom spracovanie vzduchu jeho zahriatím na vysokú teplotu, tzv. TSS – termodynamický sterilizačný systém. V takom prípade sa vzduch zohreje na cca 200 ° C, kedy sa spália všetky organické látky a premení ich tak na plyny už obsiahnuté vo vzduchu. Následne je vzduch ochladený a vypustený do miestnosti.

Porovnanie čističiek

Najnižšiu účinnosť potom poskytujú vodné filtre, ktoré zachytia 50 - 70 % častíc, ale zároveň poslúžia aj ako zvlhčovače vzduchu.

Iba špecializované čističky potom disponujú napríklad HIMOP filtrom, ktorý vstrebáva látky na báze formaldehydu.

Ako zložitá je údržba?
Záleží na použitom čistiacom mechanizme. Alergikom sa všeobecne neodporúča používať čističky, u ktorých je potrebné filtre umývať. Manipulácia s nimi je totiž často dráždivá a odkladaním výmeny filtra sa výrazne znižuje účinnosť čističky ako aj rastie jej energetická náročnosť.

Medzi frekvenciami výmeny filtrov a ich cenou potom panuje nepriama úmera. Častejšie dokupovanie filtrov znamená nižšie náklady na jeden kus. Z užívateľského hľadiska je preto prakticky jedno, či budete robiť raz za čas s drahšími filtrami, alebo budete striedať lacnejšie vložky každých pár dní - podstatná je skôr dostupnosť náhradných filtrov. V oboch prípadoch sa dostanete na nemalé sumy, ktoré ovplyvňuje predovšetkým miera znečistenia vzduchu v miestnosti, ale hlavne frekvencia výmeny podľa doporučení výrobcu. Podľa doporučení výrobcov náklady na výmeny filtrov ( na obdobie 5 rokov), predstavujú 58 až 83% hodnoty samotných čističiek vzduchu.

Výnimkou z pravidla sú čističky – sterilizátory vzduchu s unikátnou technológiou TSS – termodynamický sterilizačný systém, ktoré zo vzduchu alergény odstraňujú – degradujú ich teplom, ale neuchovávajú ich - vďaka tomu je ich chod úplne bezúdržbový.

Výkon prispôsobte veľkosti miestnosti
Matematika výkonu čističiek vzduchu je jednoduchá. Udáva sa v metroch kubických, ktoré zariadením prejdú počas jednej hodiny. Tie stačí porovnať s objemom miestnosti, ktorý spočítate vynásobením ich dĺžky, šírky a hĺbky.

Cisticka vzduchu

Aby bola čistička účinná, mala by vzduch v miestnosti prefiltrovať minimálne dvakrát či trikrát, pre alergikov je potom nepísaným pravidlom štvornásobok objemu miestnosti. Aby ste nemuseli počítať kubatúru miestnosti, AIRFREE pracuje s plošným údajom t.j. stačí Vám vedieť rozmery miestnosti a potom je už jednoduché si vybrať tú Vašu ARFREE čističku. Pokiaľ ste si však už čističku zaobstarali a jej výkon nedostačuje, nemusíte zúfať – využijete ju napríklad v menších izbách, ostatne väčšina rodín, kde sa čistička ujala, si toto zariadenie zaobstaráva do všetkých miestností.

Vyberajte aj očami
Najviac úžitku čistička vzduchu prinesie, pokiaľ ju postavíte do výšky pása, stranou od dverí aj okien tak, aby okolo mohol vzduch voľne prúdiť. Logicky z toho vyplýva, že bude neustále na očiach. Vyberajte preto aj podľa vzhľadu. Biela je klasikou, ktorá sa hodí ku svetlému nábytku, imitácia kovu je potom vzorom moderného dizajnu, ktorý vyzerá dobre v akomkoľvek prostredí. Pokiaľ je pre Vás lepšie umiestnenie na stenu, tak AIRFREE ponúka aj takéto možnosti prostredníctvom modelov FIT a WM300 (v nerezovom prevedení).

Na mysli by ste mali mať aj hlučnosť čističky. Je síce uspôsobená k celodennej prevádzke, ale ak nameriate vyššiu hlučnosť ako 30 dB, spánok v jej prítomnosti už bude sťažený. Zvuk prevádzky však môžete obmedziť napr. postavením vedľa kvetín na polici.

Spotreba ako u žiarovky
Väčšina ľudí sa bojí, ako sa nepretržite pracujúca čistička prejaví na účtoch za elektrinu. Dobrou správou je, že minimálne. Maximálna spotreba čističiek sa totiž pohybuje pri najvyššom výkonu modelov do 100 W, čo približne odpovedá jednej klasickej wolframovej žiarovke. Múdrejšie čističky navyše používajú senzor, ktorý priebežne monitoruje kvalitu vzduchu a rýchlosť jej prispôsobuje. Spotreba sa tým ďalej znižuje.

Menej prachu, viacej zdravia
Aj vedecké štúdie dokazujú priaznivé pôsobenie čističiek vzduchu. Ich prínos si pochvaľujú najmä obyvatelia suchých, prašných lokalít. Práve pre nich môže byť príjemným bonusom kombinovaná čistička s ionizátorom a zvlhčovačom. Ionizátor slúži k zhlukovaniu častíc a ich rýchlejšiemu usadzovaniu, zvlhčovač vzduchu zase pomôže na vysušené sliznice.

Efekt čističiek je pre každého jedinečný. Alergikom zmenší dýchacie problémy aj iné prejavy alergie a ľudia potom často pocítia menšiu náchylnosť k bolestiam hlavy alebo únave.

Síce na záver ale najdôležitejším a PRVÝM krokom pri vyberaní si čističky je to, že si musíme sami definovať, aký máme problém (mechanický prach, alebo pele, spóry plesní, zvieracie alergény – srsť, vírusy či baktérie). Pokiaľ máte alergika v rodine, alebo je obdobie vírusových a bakteriálnych infekcií, AIRFREE je pre Vás ideálnym riešením!

Airfree® je najkomplexnejšia čistička – sterilizátor vzduchu, pre elimináciu patogénov (baktérie, vírusy) a alergénov,  ktoré sú prúdením vzduchu hnané do jeho vyhriateho keramického jadra.  99% alergénov je organického pôvodu a tým sú sterilizátory AIRFREE obzvlášť vhodné pre alergikov, ale aj ako prevencia proti ochoreniam vírového a bakteriálneho pôvodu. AIRFREE je sterilizátor vzduchu a neodstraňuje anorganické častice nachádzajúce sa vo vzduchu.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu