Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Inhalácia ako moderný a šetrný spôsob prevencie a liečby množstva ochorení. TOP 5 najlepších roztokov do inhalátorov.

Vzduch okolo nás je plný cudzorodých častíc, ktoré sa v priebehu dýchania môžu dostať do dýchacích ciest. Ide najmä o baktérie, vírusy, alergény choroboplodné zárodky alebo nebezpečné splodiny. Ako udržať sliznice dýchacieho ústrojenstva v poriadku a zabezpečiť, aby sa dokázali s týmito nečistotami vyrovnať? Odpoveďou môže byť inhalácia pomocou moderných inhalátorov Laica.

Inhalácia a jej zásady

O inhalácii vedeli už v starom Egypte, kde na uvoľnenie horných dýchacích ciest používali eukalyptus alebo mentol. V modernej liečbe sa inhalovanie dostáva do popredia od 30. rokov minulého storočia a to najmä vďaka kúpeľnej liečbe. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že iba zasadnete k inhalátoru alebo hrncu s inhalačným roztokom, prehodíte cez seba uterák alebo deku a inhalujete, v skutočnosti má inhalácia niekoľko dôležitých zásad: 
  • Pri inhalácii by ste mali vydržať minimálne desať minút. Pokiaľ vás „prepadne“ chrípka, je dobré inhaláciu opakovať aspoň dvakrát až trikrát denne. Zimné obdobie je na inhaláciu doslova ako stvorené. Na prečistenie slizníc je dobré inhalovať aspoň raz denne. 
  • Inhalácia nie je vhodná v prípade vysokej teploty alebo ochoreniu srdca (tu je na mieste konzultácia s lekárom).
  • Bezprostredne po jedle, mohlo by vám byť nevoľno.

Ako správne inhalovať?

Pomaly a hlboko sa nadýchnite nosom alebo ústami. Masku by ste mali mať na tvári. Potom nasleduje krátka dychová pauza, ktorá slúži na to, aby sa liečivo stihlo usadiť na stenách dýchacích ciest a neodišlo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza.
Laica Inhalator

Prečo práve inhalovanie?

Inhalácia prirodzene zvlhčuje a ošetruje dýchacie cesty. Tie potom nevysychajú a človek sa tak nestretne s nepríjemným pocitom sucha, ktorý sprevádzajú rôzne ochorenia. Tento pocit sa vyskytuje aj pri nízkej vlhkosti vzduchu alebo v prašnom prostredí. Inhalácia je zároveň nesmierne šetrným prostriedkom v boji s alergiami alebo astmou.


Inhalátory a ich funkcia

Inhalátory (niekedy nazývané aj rozprašovače, alebo nebulizátory) spĺňajú ďalšie tri liečebné funkcie: 

  1. Odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest, čo ocenia najmä chorí ľudia, osoby trpiace astmou alebo alergiou. 
  2. Inhalácia napomáha k rozpúšťaniu prebytočných hlienov, čo vedie k lepšiemu vykašlávaniu a k uvoľneniu nosných dutín. 
  3. Obranyschopnosť. Inhalácia totiž celkovo zlepšuje prirodzené funkcie sliznice dýchacích ciest.

Aké roztoky sú vhodné na inhalovanie? Ponúkame vám niekoľko tipov:

Vincentka

Prírodná liečivá minerálna voda, ktorá vyviera v kúpeľoch Luhačovice a je stálicou na našom trhu. Málokto ale vie, že okrem popíjania sa dá jej potenciál využiť aj inak. Reč je, samozrejme, o inhalácii. Na jednu inhaláciu postačí 10 ml Vincentky, pričom samostatné inhalovanie trvá 5 až 10 minút (lekár môže odporučiť dlhší interval). Pokiaľ človeka trápi prechladnutie, nádcha alebo alergia, je potrebné Vincentku inhalovať aspoň dvakrát až trikrát denne.


Soľný roztok

Pokiaľ nemáte po ruke Vincentku alebo inú minerálnu vodu, môžete na inhaláciu použiť taktiež obyčajnú kuchynskú soľ. Postačí vám zhruba deväť gramov na liter vody. Roztok zahrejte (pozor, nesmie sa variť), potom stiahnite zo sporáka a prelejte do inhalátora. Ak máte doma menšie deti a nevlastníte inhalátor, môžete improvizovať a slanú vodu inhalovať v miske pod uterákom alebo si pripraviť roztok priamo do umývadla, kam ponoríte ruky až po lakte a zároveň budete paru vdychovať.


Roztok z Alpy

Na inhaláciu sa často využívajú rôzne éterické oleje, ktoré Alpa vo veľkej miere obsahuje. Inhalácia Alpy má mnoho priaznivých účinkov – pomáha pri nádche a ochoreniach horných dýchacích ciest, čistí sliznice a uvoľňuje upchatý nos. Má tiež relaxačné a uvoľňujúce účinky. Tu ale pozor – u menších detí, astmatikov a alergikov nemusí byť inhalácia Alpy vhodná. Dráždi totiž sliznice a v krajnom prípade môže vyvolať astmatický záchvat. K samostatnej inhalácii vám postačia dve lyžice Alpy, ktoré rozpustíte v horúcej vode. Roztok opäť stiahnite tesne predtým, než sa začne variť a prelejte do inhalátora.


Mätový roztok

Na inhaláciu môžete použiť celý rad byliniek. Jednou z tých najvhodnejších je isto mäta, ktorá obsahuje mentol, dezinfikuje sliznice a uľahčuje ich priestupnosť. Mäta dokonca odstraňuje bolesť a podráždenie slizníc. A ako mätu dávkovať? Na obvyklú inhaláciu postačí jedna polievková lyžica sušených alebo čerstvých byliniek, ktorú rozmiešate v  pollitri vody. Pokiaľ nemáte k dispozícií čerstvé ani sušené bylinky, môžete využiť vrecúškové bylinkové čaje.


Lekárske roztoky

Pokiaľ nachladnutie trvá dlhšiu dobu, pravdepodobne vás neminie návšteva lekára. Ten môže k inhalačnej kúre predpísať ďalšie lekárske roztoky, ktoré riedia hlieny a umožňujú ich lepšie vykašliavanie. Asi najznámejší je roztok Mucosolvan. Tento roztok je vhodný aj pre malé deti. Veľmi obľúbený je aj roztok Oxyfit, ktorý zvyšuje príjem kyslíka, posilňuje imunitný systém, zlepšuje dýchanie u pacientov trpiacich astmou či alergiami. 
Matovy roztok

Ako si vybrať vhodný inhalátor?

Pred kúpou inhalátora je dobré odpovedať si na otázku, na čo nám bude tento prístroj slúžiť. Pôjde o každodenného spoločníka, slúžiaceho na preventívnu inhaláciu alebo ho budete používať na ošetrovanie astmatika? Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere správneho inhalátora je rozprašovací výkon. Tento údaj udáva, ako rýchlo je prístroj schopný premeniť liečebný roztok na hmlovinu. Čím je inhalátor výkonnejší, tým kratšiu dobu jedna inhalácia zaberie.

Výrobcovia taktiež veľmi dobre vedia, že udržať deti pri inhalátore nie je nič jednoduché, preto sa spoliehajú na zaujímavý dizajn a atraktívne farebné prevedenie. Pred samotným nákupom nového inhalátora by sme mali vedieť, aké druhy liečiv budeme inhalovať. V prípade, že pôjde o minerálne a slané vody alebo liečivá rozpustné vo vode, uprednostnite ultrazvukový inhalátor. Ak plánujete inhalovať olejové emulzie, je vhodnejší kompresorový inhalátor. Medzi ďalšie parametre výberu patrí taktiež hlučnosť, rozmery a doplnkové príslušenstvo inhalátora.

Pošlite článok známemu