Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Inhalovanie: Účinná prevencia a pomocník v boji s chorobou

Či sa nám to už páči alebo nie, vzduch okolo nás je plný cudzorodých častíc, z ktorých mnohé sú ľudským okom neviditeľné. To ale nič nemení na tom, akú neplechu môžu v našom tele spôsobovať. Prachové častice, alergény, ale napríklad tiež vírusy alebo baktérie dennodenne útočia na naše sliznice. Ak preniknú do tela, môžu prebudiť alergiu, astmu, chorobu alebo ďalšie nepríjemné ťažkosti. Našťastie, existuje pomerne starý, jednoduchý, ale účinný spôsob, ako udržiavať naše sliznice v kondícii.
astma a alergia

Inhalovali už v starom Egypte

Ide, samozrejme, o inhaláciu, ktorá je skoro tak stará ako ľudstvo samo. Vôbec prvé zmienky o tejto metóde sa totiž objavili už v starobylom Egypte. Vtedy sa na inhalovanie používal predovšetkým eukalyptus alebo mentol. V modernej liečbe sa inhalácie dostáva do popredia od 30. rokov minulého storočia a to najmä vďaka kúpeľnej liečbe. Dnes už je inhalačná terapia dostupná širokej verejnosti aj bez nutnosti návštevy liečebného zariadenia, alebo kúpeľov. Zaslúžili sa o to napríklad inovatívne inhalátory talianskeho výrobcu Laica, ktoré plnia hneď niekoľko funkcií.

Čo všetko pravidelná inhalácia dokáže?

Inhalácia v prvom rade prirodzene zvlhčuje a ošetruje dýchacie cesty. Tie potom toľko nevysychajú a človek tak nečelí nepríjemným pocitom sucha, ktorý sprevádza rôzne ochorenia a vyskytuje sa aj pri nízkej vlhkosti vzduchu alebo v prašnom prostredí. Inhalácia je zároveň nesmierne šetrným prostriedkom v boji s alergiami alebo astmou. Okrem toho, inhalátory odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest, napomáhajú k rozpúšťaniu prebytočných hlienov, čo vedie k lepšiemu vykašliavaniu a k uvoľneniu nosových dutín. A na mieste je aj zmienka o obranyschopnosti. Inhalovanie totiž čistí dýchacie cesty a celkovo zlepšuje ich prirodzené funkcie. Sliznice sú potom v boji s prachom, vírusmi alebo baktériami oveľa silnejšie a spoľahlivejšie.

Kto by mal inhalovanie zvážiť?

Použitie inhalátora sa odporúča nielen pacientom, ktorí trpia nachladnutím, vírusovými či bakteriálnymi infekciami, zápalom priedušnice a priedušiek alebo dutín, ale aj alergikom, astmatikom alebo ľuďom, ktorí trpia najrôznejšími pľúcnymi chorobami. Z hľadiska prevencie potom môžeme intenzívnu inhaláciu odporučiť nielen počas sezóny alergií, ale aj v prípade chrípkových a ďalších epidémií.

Aby mohol inhalátor Laica plniť svoju funkciu a byť svojmu majiteľovi spoľahlivým parťákom, je potrebné ovládať správnu inhalačnú techniku, vďaka ktorej sa dostane liečivo presne tam, kam má. Rady, ako správne inhalovať vám prezradí Radka vo videu a zároveň poradíme 10 najlepších inhalačných roztokov, ktoré môžete inhalovať preventívne alebo pri akútnom ochorení či prechladnutí.

Pošlite článok známemu