Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Ako často inhalovať? Najlepšie denne, tvrdia odborníci

Vzduch okolo nás je plný cudzorodých častíc, ktoré sa behom dýchania môžu dostať do dýchacích ciest. Aby sme si o týchto časticiach spravili konkrétnu predstavu, doplníme, že ide o rôzne choroboplodné zárodky, alergény i nebezpečné splodiny. Vďaka pravidelnej inhalácii je sliznica dýchacieho ústrojenstva schopná sama sa s týmito nečistotami vysporiadať. K tomu, aby bola inhalácia účinná je však potrebné dodržiavať základné zásady, ktoré spočívajú v pravidelnosti liečby.

Ultrazvukový vs. kompresorový inhalátor

Prvým krokom je výber správneho inhalátora. Na našom trhu existujú inhalátory ultrazvukové a kompresorové. Ultrazvukové inhalátory fungujú tak, že o rozprašovanie liečebnej tekutiny na mikroskopické kvapôčky vo forme hmloviny alebo aerosolu sa stará vibračné zariadenie nazývané vysokofrekvenčný oscilátor. Ultrazvukové inhalátory sú veľmi tiché. Na druhej strane majú problémy s rozprašovaním hustých alebo olejnatých roztokov, ktoré je potrebné nariediť, napríklad, minerálkou. V našom e-shope nájdete ultrazvukový inhalátor Laica, ale taktiež model určený primárne pre deti.
Oproti tomu, pri kompresorovom inhalátore, zaisťuje rozprašovanie liečebnej tekutiny, na mikroskopické kvapôčky vo forme hmloviny alebo aerosolu, tryska napojená na kompresor. Medzi nevýhody kompresorových inhalátorov patrí ich vyššia hlučnosť. Pomerne jednoducho s nimi možno inhalovať taktiež husté roztoky alebo olejnaté liečivá. Čo sa týka kompresorových inhalátorov, tu je naša ponuka trochu obsiahlejšia. Napríklad, kompresorový inhalátor NE2012  má v tele úložný priestor na príslušenstvo. Model NE3002 patrí medzi najmenšie kompresorové inhalátory na trhu, preto je ideálny na cestovanie. Zabudnúť nesmieme ani na kompresorový inhalátor NE3001určený primárne pre deti, balenie obsahuje farebné samolepky.
Laica detský inhalátor NE3001

Kedy je vhodné inhalovať?

Neexistuje výhradne zlé alebo ideálne obdobie na inhaláciu. Všetko záleží na ťažkostiach, s ktorými sa aktuálne stretávate. Ak vás trápia časté choroby a sklony k infekciám dýchacích ciest, zamerajte sa na intenzívnu inhaláciu od jesene do jari a v obdobiach rôznych epidémií. Pokiaľ máte zlé skúsenosti s alergiami na pele či plesne, inhalujte celoročne a intenzívne inhaláciu zaraďte do svojho liečebného programu najmä v období vykurovacej sezóny. Trápia vás alergie na roztoče a domáce zvieratá? Opäť nepodceňujte inhaláciu v priebehu celého roka, vrátane vykurovacej sezóny. U osôb, ktoré trpia astmou a inými pľúcnymi chorobami je inhalovanie vhodné celoročne.

Ako často inhalovať?

Pokiaľ chcete predísť ochoreniam a dýchacím problémom, inhalujte raz denne. V prípade, že aktuálne bojujete s nachladnutím alebo alergickými záchvatmi, zvýšte počet inhalácií na dve až tri sedenia denne. Dodržujte taktiež optimálnu dĺžku inhalácie. Tá by mala trvať približne 10 až 20 minút. Konkrétne odporúčanie na dobu inhalácie je uvedené pri jednotlivých typoch inhalátorov. Ideálne je, ak budete inhalovať večer pred spaním. Pred samotnou inhaláciou by ste nemali konzumovať príliš veľa jedla, pri procese by vám mohlo prísť nevoľno. Pokiaľ to váš model inhalátora dovoľuje, sadnite si s ním do pohodlného kresla a v pokoji inhalujte.
inhalovanie proti chrípke

Správna technika inhalácie je základ

Na účinnosť inhalácie má vplyv taktiež poloha tela a spôsob dýchania. Už vyššie sme sa zmienili o tom, že by ste mali pri inhalácií sedieť v kresle. V tejto polohe si ale dávajte pozor na to, aby bol váš trup čo najviac vzpriamený. To preto, aby sa „otvorili“ dolné dýchacie cesty. Pozor si dávajte aj na držanie hlavy. Držte ju vzpriamene, v jednej osi s chrbticou. Samotná technika dýchania pri inhalácií nie je zložitá a je veľmi jednoduché sa ju naučiť. Najprv sa pomaly a zhlboka nadýchnite nosom alebo ústami. V tejto fáze by mala byť nasadená maska inhalátora. Následne si spravte krátku dychovú pauzu. To preto, aby sa liečivo usadilo na stenách dýchacieho ústrojenstva a ihneď neodchádzalo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza. Strážiť by ste si mali taktiež počet používania inhalátora. Aby fungoval tak, ako má, odporúčame jeho filter vymeniť po cca 70 použitiach. Všetky náhradné filtre máme pre Vás skladom.

Prečo práve inhalátory Laica ?

Už vyššie sme spomínali niekoľko modelov z rodiny talianskeho výrobcu Laica.  A dôvodov na to máme hneď niekoľko. Inhalátory Laica vyhovujú najprísnejším normám EU. Vy alebo vaši najbližší tak budete pracovať s certifikovaným a osvedčeným inhalátorom, predávaným takmer na všetkých kontinentoch. Medzi ďalšie výhody Laica inhalátorov patrí ich jednoduchá obsluha, vysoká účinnosť a všestranná použiteľnosť. Celosvetový úspech spoločnosti, ktorá bola založená v Taliansku, v roku 1974, bol dosiahnutý najmä vďaka zameraniu na najvyššiu kvalitu, bezpečnosť a výrazný dizajn všetkých produktov značky LAICA s cieľom prispieť k zlepšeniu kvality života a zdravia ich užívateľov.

Pošlite článok známemu