Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Je chlór vo vode naozaj potrebný?

Piť, či nepiť kohútikovú vodu? To je otázka, ktorú si kladie pravdepodobne každý, kto už domov niesol nejeden ťažký balík balených vôd. Obzvlášť sa to pýtame vtedy, keď pripustíme, že voda tečúca zo slovenských kohútikov patrí k tým najkvalitnejším v Európe.

Aby bola voda zdravotne nezávadná a nemnožili sa v nej baktérie, je potrebné ju upravovať zodpovedajúcim spôsobom. Na úpravu sa najčastejšie používa chlór, ktorý však môže ovplyvňovať jej chuť a vôňu. Je pravda, že sa bez chlóru skutočne nezaobídeme? A čo robiť, ak nám kohútiková voda tak celkom nevonia? 

Keď to bez chlóru nejde

Ako vlastne vyzerá cesta pitnej vody až do vášho vodovodného kohútika? Voda začína svoju púť v úpravovni vody, ktorá je zvyčajne súčasťou vodárni a následne ju opúšťa vo výbornej baktériologickej kvalite. Zároveň obsahuje iba prvky potrebné pre naše zdravie (napr. minerály a soli). Aby voda v tejto kvalite doputovala až do vašej domácnosti, je potrebné jej počas cesty trošku pomôcť. A práve na to slúži už spomínaný chlór. Chlór sa do kohútikovej vody pridáva z niekoľkých dôvodov. V prvom rade zabraňuje množeniu zárodkov baktérií vo vodovodných sieťach. Ďalej pôsobí ako potravinový konzervačný prostriedok a zaručuje udržanie kvality vody dodávanej spotrebiteľom z hľadiska zdravotnej nezávadnosti. V malých dávkach je, samozrejme, úplne neškodný. Jeho prítomnosť však môžeme vo vode vycítiť aj vďaka typickému chlórovému zápachu a pozmenenej chuti.

Ako zmierniť chuť i zápach chlóru v pitnej vode?

Zatiaľ čo na niektorých miestach republiky tečie z kohútika voda, ktorá svojim zložením a vlastnosťami môže smelo konkurovať tej kojeneckej (pre pokoj na duši je však potrebné ju pred podávaním kojencom prevariť), inde môže byť zápach chlóru veľmi výrazný. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako ho eliminovať alebo aspoň zmierniť:

  • Pred konzumáciou nechajte vodu niekoľko minút „odstáť“ 
  • Pridajte do vody pár kociek ľadu alebo niekoľko kvapiek citróna
  • Uchovávajte vodu v chladničke v uzavretých sklenených fľašiach (max. 24 hod.)
  • Vodu môžete pred konzumáciou krátko prevariť 
  • Použite filtračné zariadenia (napr. filtračné kanvice alebo špeciálne filtračné karafy)
ako sa zbavit chloru v pitnej vode

Úspora času a lepšia chuť 

Ak sa vám nechce čakať, kým chlór z vody vyprchá samovoľne a práve nemáte po ruke ľad alebo citrón, prípadne ak nechcete generovať dodatočné náklady spojené s preváraním kohútikovej vody, potom je na mieste zaobstarať si filtračné zariadenie. Taliansky výrobca Laica predstavil celý rad inovatívnych filtračných kanvíc a nedávno tiež filtračnú karafu Flow’n go a športové a detské fľaše MyLaica

Chcete vedieť, čo všetko títo filtrační pomocníci v domácnosti zvládnu? 

  • Eliminujú nežiaduce látky (napr. chlór, ťažké kovy, herbicídy, pesticídy) vyskytujúce sa vo vode, ktoré môžu ovplyvňovať chuť a vôňu vody. 
  • Zachovávajú vo vode potrebné minerály a soli užitočné pre ľudský organizmus. 
  • Odstraňujú z vody vodný kameň, takže sú vhodné aj na použitie do kávovarov alebo žehličiek. Voda je okamžite chutnejšia bez zdĺhavého čakania. 
  • Filtračná kanvica vodu prefiltruje v priebehu malej chvíľky a filtračné karafy dokonca priamo pri nalievaní.
  • O úpravu kohútikovej vody sa starajú inovatívne filtre s aktívnym uhlím, ktoré je potrebné z času na čas vymeniť. Ich výmenu, napríklad vo filtračných karafách a športových fľašiach stráži aplikácia, ktorú si jednoducho stiahnete do svojho mobilného telefónu. Aplikácia vypočíta dátum najbližšej výmeny filtra na základe zadaného stupňa zachlórovania vody a v deň výmeny vám pošle notifikáciu. 

Keď k týmto moderným vychytávkam pridáte časovú a finančnú úsporu, dôraz na ochranu životného prostredia a skutočnosť, že si prefiltrovanú vodu môžete vziať do práce alebo kdekoľvek inde, iba ťažko nájdete silnejšieho konkurenta.

Celú ponuku produktov nájdete tu.

filtračná kanvica

Pošlite článok známemu