Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Keď pocítite smäd, je už neskoro. Aké sú príznaky dehydratácie?

Človek vydrží bez jedla aj niekoľko týždňov. Bez vody však len pár dní. Táto životodárna tekutina náš život ovplyvňuje viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Denne na svete umierajú milióny ľudí na podvýživu a dehydratáciu, čomu ľudia na západe často nedokážu uveriť.

Vedeli ste napríklad, že prvým príznakom dehydratácie čelíte každý deň? A že v okamihu, keď vás prepadne smäd, je už vaše telo dehydratované? Máme pre vás ďalšie informácie, ktoré sú spojené s dehydratáciou organizmu a nedostatočným pitným režimom.
 

Laica Flow and Go


Dehydratácia ako život ohrozujúci stav
Voda tvorí zhruba 60 – 70 % nášho tela. Málokto tuší, že dehydratácia sa v tele prejaví už pri strate vody zodpovedajúcej 1 – 2 % našej hmotnosti. Ak dôjde k prekročeniu „magickej hranice“ dvoch percent, je potrebné počítať so zníženou výkonnosťou organizmu a mozgu (cca o pätinu). Pri dehydratácii na úrovni 5% môže dôjsť k prehriatiu organizmu, zlyhaniu obehového systému a v krajnom prípade aj k smrti.

Smäd k správnemu pitnému režimu nepatrí
Naše telo počas dňa vylúči približne 2 – 2,5l vody. Logicky by sme preto mali denne dopĺňať minimálne takéto množstvo tekutín.  V okamihu, keď už začneme pociťovať smäd, je už organizmus väčšinou dehydratovaný. Navyše pocit smädu je veľmi subjektívny a u niektorých osôb aj mierne potlačený. Dehydratácia ohrozuje najmä malé deti a seniorov.

Dehydratácia je problém, no nárazové pitie nie je o nič lepšie
V lete máme na pitný režim omnoho vyššie nároky ako v zime. Aj napriek tomu by sme to však s príjmom tekutín nemali extrémne preháňať. Telo totiž nedokáže spracovať viac ako liter tekutín za hodinu. Ak by sme sa, laicky povedané „prepili“, mohlo by dôjsť k opuchu mozgu a iným komplikáciám. Nárazové pitie tekutín (napr. večer po práci) takisto zbytočne zaťažuje naše obličky. Navyše hrozí, že sa po vypití obrovskej kanvice vody alebo čaju pred spaním v noci určite nevyspíte.

Nie všetky tekutiny hydratujú
Pre naše telo a vyvážený pitný režim je najvhodnejšia obyčajná čistá voda. Pokojne aj tá kohútiková. Jej chuť a vôňu môžeme jednoducho upraviť pomocou filtračných zariadení Laica, ktoré sú vybavené špeciálnymi uhlíkovými filtrami. Tie z vody odstránia nežiadúce látky a zároveň v nej uchovajú minerály potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu. Okrem čistej vody môžete svoj pitný režim obohatiť aj o ovocné a zeleninové šťavy, zelené čaje či polievky. Dávajte si však pozor na čierny čaj, nápoje obsahujúce kofeín a alkohol. Tieto nápoje totiž náš organizmus rýchlo dehydratujú.

 

 

Laica Flow and Go


Prvé príznaky dehydratácie nemusia byť ľahko rozpoznateľné
K prejavom menej závažnej dehydratácie patria, okrem spomínaného pocitu smädu, tiež bolesti hlavy, únava, pocit sucha v ústach, znížený objem tmavo sfarbeného moču, suché a popraskané pery alebo zhoršená elasticita kože. Sprievodným príznakom môže byť aj zvýšená telesná teplota, zrýchlený tep alebo nevoľnosť. Vzhľadom na vyššie spomínané príznaky, ktoré sú typické pre množstvo ochorení či nesprávne fungujúci organizmus, nemusíte okamžite rozpoznať, že ide o prejavy dehydratácie. Preto nie je na škodu mať poruke filtračnú kanvicu s čerstvou vodou alebo unikátnu fľašu Flow’n go, ktorú si jednoducho vezmete so sebou do práce, fitka alebo napríklad aj na firemnú poradu. Taktiež nezabudnite, že každú hodinu by ste mali vypiť približne jeden pohár vody. Vaše telo sa vám odvďačí!

 

 

Pošlite článok známemu