Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Mikrokrôčik vpred

High & Style

04.05.2020

Populárny reproduktor Harman/Kardon Onyx Studio spravil medzi 4. a 5. generáciou obrovský skok vpred. Aktuálne je v ponuke 6. generácia a tu už rozdiely také zásadné nie sú. Vlastne až na jednu novinku, ostatné skoro nepostrehnete.
Rok sa s rokom zišiel, čo v spoločnosti Harman/Kardon znamená, že je čas na novú generáciu z radu Onyx Studio. Testovaná novinka má v názve číslo 6, čo jasne naznačuje, že práve táto séria prenosných reproduktorov je v radoch používateľov populárna a úspešná. Zároveň sa núka otázka, či je stále kam reproduktor posúvať. Skeptik by povedal, že vždy je, ten umiernenejší by pokojne počkal aj o rok dlhšie, kým inžinieri prídu na niečo naozaj zaujímavé.

Ako vajce vajcu
Trošku všeobecný a filozofický úvod má svoje opodstatnenie. Keď som vybalil Harman/Kardon Onyx Studio 6 z krabice, mal som trochu déjà vu. Pri prechode zo štvrtej na piatu generáciu boli dizajnové zmeny obrovské, šiesta generácia sa však od tej piatej líši len farebnou úpravou rúčky. Čierna verzia ju má tmavo šedú, šedá dostala podľa vzoru minulej modrej generácie zlatú. Je pravda, že dizajnéri sa pri tomto kúsku vyšantili už pred rokom a asi by boli zmeny násilné. Ako som už pri recenzii predošlej generácie písal, dizajn je krásny, elegantný, ba až luxusný. Dočkali sme sa teda zmien aspoň pod povrchom?

Harman/Kardon Onyx Studio 6

Ako vajce vajcu 2

Pri porovnávaní tabuľky špecifikácií som ich musel viackrát zatvoriť a ubezpečiť sa, že omylom neotváram dookola špecifikáciu jednej alebo druhej generácie. Ten istý 120-milimetrový woofer, ten istý 25-milimetrový tweeter, rovnaký frekvenčný rozsah 50 Hz až 20 kHz, totožná 8-hodinová výdrž batérie, úplne rovnaký čas nabíjania 5 hodín a úplne rovnaký Bluetooth 4.2.

Voda mu nevadí
Rozdiely v špecifikáciách medzi Onyx Studio 5 a Onyx Studio 6 som nakoniec našiel dva. Jeden menej podstatný a druhý, ktorý ma úprimne potešil, pretože mi chýbal už pri recenzovaní päťky. Ten menej podstatný rozdiel je, že Onyx 6 schudol o 40 gramov. Teda najnovšia generácia váži 2 940 gramov. Druhý, podstatnejší a pre mňa potešujúci rozdiel je certifikácia odolnosti IPX7. Prenosný bluetooth reproduktor, aj keď ide o dizajnový kúsok, ktorý so sebou zasa až tak nosiť nebudete, si odolnosť proti vode zaslúži. V recenzii na piatu generáciu som písal, že reproduktor vám oživí aj záhradnú party, no musíte dávať pozor, aby nezmokol. Ak by ste si zaobstarali Onyx Studio 6, z opatrnosti môžete vďaka IPX7 upustiť. Aj keď je pravda, že by bola škoda poničiť taký pekný dizajn.

Porty v bezpečí
V súvislosti s vodeodolnosťou je tu ešte jedna drobná zmena. Porty umiestnené na zdanej spodnej časti reproduktora sú prekryté gumenou krytkou. Prirodzene. Pod ňou sa skrýva port na 19 V napájanie, AUX a servisné micro USB. Priznám sa, že som s odňatím krytky trochu zápasil, čo je však dobre, viem že jej v prípade kontaktu s vodou jej môžem dôverovať.

Rozumejú si
Z ďalších vlastností zostala schopnosť pripojiť dva rôzne zdroje hudby a plynulo medzi nimi prepínať, čo funguje bez najmenšieho zaváhania, alebo spojiť dva reproduktory pre väčší zvukový zážitok. Dobrou správou je, že dokážete spojiť Onyx Studio 5 a 6. V tomto zložení však nedosiahnete očakávaný stereo výsledok. Aj napriek tomu ide o pokrok, keďže 4. a 5. generácia si medzi sebou nerozumeli.

Harman/Kardon Onyx Studio 6

Starší bluetooth je vlastne OK
Možno by vám mohol prekážať Bluetooth 4.2. Tiež som sa zamyslel nad tým, čo všetko musí byť za aktualizáciou na Bluetooth 5.0, keď takúto zdanlivo banálnu vec výrobca neriešil. Benefity sú nesporné. Na druhej strane treba povedať, že počas testovania som nenarazil na problém spojený so staršou verziou bluetooth. Spárovanie so zariadeniami prebehlo okamžite a bez problémov. Reproduktor komunikoval s televízorom, počítačom aj smartfónom, nepostrehol som žiadne oneskorenie, stratu kvality zvuku či výpadky. Teda áno, papierovo sa Bluetooth 5 rozhodne žiada, no v praxi by ste museli byť extrémne náročný alebo vytvoriť neštandardnú situáciu, aby ste pri Bluetooth 4.2 pocítili nedostatky.

Zvuk sa posunul
Papierová špecifikácia je teda skoro na vlas rovnaká, čo zvuk? Pri porovnaní cítiť silnejšie basy. Môj celkový dojem bol, že zvuk Onyx Studio 6 je o niečo sýtejší a trochu lepšie vykreslený, možno živší. Stredy sa pri novinke posilnili. Tiež je nová generácia mierne hlasnejšia. Pravda však je, že som musel veľmi pozorne počúvať, aby som medzigeneračný rozdiel zachytil.

Oplatí sa vymeniť?
Núka sa otázka, či sa oplatí prejsť z päťky na šestku. Ak pre vás nie je dôležitá certifikácia odolnosti IPX7, teda odolnosť proti vode, tak nie. Zvuk je v Onyx Studio 6 o niečo lepší, no nie o toľko, aby ste stále aktuálnu piatu generáciu zavrhli.

HODNOTENIE
+ elegantný dizajn
+ výborný zvuk
+ možnosť spárovať dva reproduktory pre posilnenie zvuku
+ spárovať sa medzi sebou dá 5. a 6. generácia
+ odolnosť proti vode
- vyššia cena

Pošlite článok známemu