Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere vhodnej čističky vzduchu

Počas svojho života drvivú väčšinu času strávime v uzavretých miestnostiach. Či už je to pôrodnica, kde prídeme na svet, byt, škôlka, škola, kancelária ... atď. To sú miesta, kde dochádza ku zvýšenej koncentrácií nielen bežného prachu, ale aj ku koncentrácií zdraviu škodlivých alergénov (peľov, spórov húb a plesní, roztočov a ich produktov) ako aj patogénov ako sú vírusy či baktérie. V dnešnej dobe, keď počet alergikov každoročne prudko narastá a hlavne v čase COVID-19 sa stáva používanie čističiek vzduchu životnou nevyhnutnosťou. Našťastie si ale môžeme pomôcť, napríklad čistením vzduchu prostredníctvom čističky – sterilizátoru vzduchu, ktorá je schopná jeho efektívnej dezinfekcie. Na rad logicky prichádza otázka, ako ju správne vybrať.
S čím si nemusíte lámať hlavu, keď si zaobstaráte čističku
Stále dookola sa stretávame s názorom, že čističky vo svojom dôsledku ľuďom škodia, pretože vzduch, s ktorým pracujú sterilizujú a človeka tým pripravujú o prirodzené prostredie, takže keď potom vyjde z bytu, kde čistička pracuje, von na normálny vzduch, zákonite musí kvôli svojej chúlostivosti pochytať všetky vírusy a baktérie v okolí. V odbornej verejnosti sa vedú rozsiahle diskusie, v čom hľadať príčiny rastu alergií. Všetky často protichodné názory sa zhodujú v jednom, že ide o komplexný problém. Čo môžeme urobiť my? Keď už máme nejaký problém ako sú alergie, sme často nachladení, neminie nás žiadna vírusová alebo bakteriálna epidémia, tak musíme začať od seba. Musíme v prvom rade zmeniť nás životný štýl, zvýšiť si našu obranyschopnosť a eliminovať to, čo nám škodí. Pokiaľ už zistíme, že sme alergickí na plesne, roztoče, že „chytíme každý vírus“,  tak ich musíme minimalizovať v našom okolí. Najjednoduchšia cesta je odstrániť príčinu alebo ju aspoň minimalizovať z nášho okolia. Na to slúžia čističky vzduchu. Tých je niekoľko druhov pracujúcich na rôznych princípoch od mechanickej filtrácie cez HEPA filtre, ionizácie, pôsobenie ozónu, sterilizáciu pomocou UV žiarenia, aerosólové spreje, až po moderné čističky – sterilizátory vzduchu pracujúce na princípe patentovanej termodynamickej technológie TSS od Airfree. Čističky vzduchu tejto značky sú jedinečné v tom, že organické patogény (vírusy a baktérie) a alergény (pele, spory húb, plesne) vo vzduchu likvidujú a zanechávajú tak nezávadný vzduch. Fungujú na princípe, ktorý poznali už naše babičky - že vysoká teplota sterilizuje. Čističkou – sterilizátorom vzduchu Airfree prechádza vzduch, ktorý je sterilizovaný pri teplote 200 ° C a pri tom zničí až 99% všetkých mikroorganizmov. Čističky Airfree zároveň redukujú aj jedovatý ozón. Do miestnosti sa tak vráti vyčistený, sterilizovaný vzduch, zbavený škodlivín. Pokiaľ ste alergik, často trpíte na nádchy, vírusové či bakteriálne ochorenia, tak je AIRFREE to, čo potrebujete! V súčasnej dobe, keď je celý svet v šoku z pandémie COVID-19, tak by čistý vzduch zbavený patogénov a alergénov mal byť životnou nevyhnutnosťou, ktorou chránite seba a svojich najbližších.

AirFree

V neposlednom rade mnoho z nás chová domácich miláčikov. Aj keď sa o nich s láskou pravidelne staráme, tomu, aby v srsti prenášali škodlivé pevné mikroorganizmy a alergény a na labkách si so sebou domov nosili prach a zvyšky výkalov, na ktoré vonku narazia, nezabránime, aj keď sa budeme akokoľvek snažiť. Vo vzduchu tieto častice ale zostávať nemusia, ak zainvestujeme do čističky, ktorá prospeje nielen alergikom, ale aj všetkým ostatným po celý rok, aj keď ju možno obzvlášť oceníme v období, kedy sa choroby šíria neuveriteľnou rýchlosťou a vznikajú epidémie.

Ako vybrať čističku vzduchu
Na trhu je niekoľko základných typov čističiek podľa princípu, na ktorom pracujú. Je dôležité si správne vybrať. Nemožno len tak ukázať na čističku, ktorá sa nám vzhľadovo páči, postaviť si ju do obývacej izby a očakávať zázrak. V prvom rade musíme definovať náš problém. Potom vybrať potrebný systém a následne definovať miestnosť, kde ju budeme používať.  Efektivita, s akou bude čistička pracovať, závisí na ploche miestnosti a objeme vzduchu, s ktorým bude nakladať, a tiež na priechodnosti miestnosti. Ak naozaj pôjde o obývaciu izbu, priechodnosť bude zrejme vysoká a čistička bude mať úlohu ťažšiu ako napríklad v spálni, z ktorej ráno vyjdeme a večer do nej unavení bez problémov zapadneme. Pokiaľ je miestnosť, kde je vyššia priechodnosť, zdržuje sa tam viacero ľudí a v miestnosti je väčší pohyb, tak vyberieme čističku s mierne vyššou kapacitou ako predpisuje výrobca čističky. Pokiaľ ide o miestnosť, kde sa síce zdržujeme dlhšie, ale z pohľadu pohybu ľudí, cirkulácie vzduchu v miestnosti ako napríklad spálňa, v tej nám stačí výrobcom odporúčaná kapacita. U AIRFREE výrobca odporúča kapacitu podľa podlahovej plochy, čo je pre nás jednoduché vodidlo. V tabuľke nižšie nájdete jednoduché zhrnutie druhov čističiek podľa použitej technológie a typov znečisťujúcich látok. Podľa nej si budete vedieť vybrať čističku pre Vaše problémy optimálnu.

AirFree

Vezmite si domov dobrého pomocníka - môže ním byť čistička Airfree
Jedným z mála výrobcov čističiek vzduchu na trhu je Airfree. Tieto čističky sa vyznačujú prirodzenou cirkuláciou vzduchu, spätným odchodom vyčisteného vzduchu do miestnosti, pričom ono vyčistenie sa odohráva v keramickom sterilizátore pri teplote 200°C. Pri tejto teplote je vzduch zbavovaný akýchkoľvek organických nečistôt, ako sú pele, vírusy a baktérie, roztoče, plesne a huby, hniloby a najrôznejšie škodlivé mikroorganizmy.

Čistička AirFree na rozdiel od čističiek s inými technológiami si okrem vyššie menovaných poradí aj s ozónom. Zaujímavou informáciou môže byť to, že s ním nedostatočne bojujú technológie typu fotokatalytických čističov, karbónových filtrov, ionizérov alebo generátorov ozónu aj ďalšie. Technológia Airfree je v celkovom súčte kritérií tou najkomplexnejšou. Hoci je krátka na domáci prach, z 10 testovaných položiek ich 8 zvláda eliminovať. V tom sa jej žiadna iná z ďalších šiestich dostupných technológií nevyrovná. Airfree je tiež napríklad jednou z mála čističiek, ktorá dokáže dezinfikovať vzduch, v ktorom sa vyskytujú čiastočky organických nečistôt a alergénov zo zvieracej srsti.

Pri výbere čističky vzduchu si vždy všímajte objem vzduchu, pre ktorý je čistička určená, alebo uvedené plochy /ako uvádza AIRFREE/, v ktorej je schopná efektívne pracovať. Samozrejmosťou by mal byť záujem o technológiu a prácu čističky a o to, s čím všetkým si dokáže poradiť. Veľakrát je výhodnejšie priplatiť si za výkonnejšiu čističku, ktorá účinnejšie vydezinfikuje vzduch v miestnosti a zbaví ho nielen toho základného - vírusov a baktérií, ale aj rozmanitých alergénov, peľov, roztočov, plesní a ďalších organizmov, ktoré nám môžu veľmi znepríjemňovať život.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu