Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Najčastejšie otázky o skladovaní potravín- nájdite svoju odpoveď

1. Je možné predĺžiť životnosť potravín vhodným skladovaním?
Samozrejme. Možností, ako predĺžiť životnosť potravín je hneď niekoľko. Od klasických zásad ukladania potravín na špecifických miestach v chladničke (potraviny vyžadujúce chladnejšie podmienky by sa mali skladovať v spodných priestoroch chladničky, nakoľko je tam najchladnejšie), vhodnou kombináciou uskladnenia (napr. chlieb môžeme skladovať spolu s prekrojeným jablkom či zemiakom- tak ostane dlhšie čerstvý), využitím mrazničky či voľbou vhodných skladovacích boxov a rôznymi vákuovacími metódami.
2. Aké metódy skladovania/uchovávania potravín existujú?
Uskladnenie na špecifických miestach v chladničke: nastavenie teploty chladničky je iba prvým krokom k úspešnému skladovaniu potravín v nej. Teplotu v chladničke ovplyvňuje jej otváranie či samotná regulácia chladenia na rôznych miestach. Teplota v horných častiach chladničky nikdy nie je rovnaká ako teplota v tých dolných či na dvierkach. Preto by sme mali prihliadať na ukladanie potravín na konkrétne miesta. Potraviny, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu ako napríklad mäso, ryby, syr, ovocie a zelenina by sa mala skladovať na najspodnejších poličkách a v spodných priehradkách, ktoré majú najnižšiu teplotu. Tzv. „otvorené potraviny“ vrátane vareného jedla by sa mali skladovať na vrchných poličkách a stredná polička by mala patriť primárne mlieku či jogurtom. Dvierka je vhodné využiť na potraviny, ktoré nemajú tendenciu rýchlo sa kaziť ako napríklad maslo, vajcia, alkohol, otvorené zaváraniny alebo marmelády.

Vhodná kombinácia potravín:
Chlieb + zeler, jablko + zemiak + cukor: dlhšiu životnosť chleba zabezpečíme jeho uskladnením v chlebníku s prekrojeným jablkom, pár kockami cukru, zelerom alebo prekrojeným zemiakom. Chlieb by sa nemal skladovať v mikroténovom sáčku.

Koláč + chlieb: pri spoločnom skladovaní má biely chlieb schopnosť zabrániť vysúšaniu koláča.

Jarná cibuľka + voda: skladovaním jarnej cibuľky v poháriku vody zabezpečí jej dlhodobú čerstvosť. Namočené by však mali byť iba spodné hlávky.

Jablká + zemiaky: uskladnením jabĺk a zemiakov v jednom priestore zabijete dve muchy jednou ranou. Obidve potraviny si navzájom vytvoria vhodné podmienky na to, aby ostali čerstvé čo najdlhšie.

3. Aké sú možnosti skladovania potravín v mrazničke?
Skladovanie potravín v mrazničke je výhodné hlavne z hľadiska eliminácie plytvania potravín. Zamraziť môžete mäso, varené jedlo, ovocie, zeleninu, pečivo, múčniky. Mlieko a mliečne výrobky ako syry či jogurty by sme mraziť nemali. Výnimku má maslo a zmrzlina a nanuky, ale napríklad aj cheesecake vo forme polotovaru. Ideálna teplota mrazničky by mala byť nastavená na -18 °C. V mrazničke sa môžu skladovať aj vákuovo „ošetrené“ potraviny (vo vákuovacích boxoch či fóliách), čo taktiež predĺži ich životnosť.

4. Ako funguje vákuovanie potravín?
Najčastejšie využívanou metódou je vákuovanie do fólií a vákuovacích boxov.

Vákuovanie do fólií je veľmi efektívny, jednoduchý a rýchly proces konzervovania potravín. Funguje na princípe odsatia vzduchu z vákuovej fólie naplnenej potravinami a následným zaletovaním spoja. Na tento proces vákuovania sa vyuužívajú tzv. vákuovacie sety pozostávajúce z vákuovačky/letovačky a vákuovacej fólie.

Vákuovanie potravín pomocou vákuovacích boxov predstavuje rýchly spôsob uskladnenia nielen pevných, ale aj tekutých jedál. Tento spôsob vákuovania sa nezaobíde bez elektrickej alebo mechanickej vákuovacej pumpy, ktorou je potrebné odsať všetok vzduch z vákuovacieho boxu. Po vákuovaní sa v potravinách výrazne eliminuje vznik a množenie baktérií, čo zabezpečí ich čerstvosť po výrazne dlhšiu dobu. Pozitívom je zachovanie všetkých živín, eliminácia rozširovania zápachu a kontaminácie iných jedál a spomalenie tvorby a množenia histamínu.   

Na čo by som si mal/a dávať pozor pri kúpe skladovacích boxov?
Pri kúpe skladovacích (či už klasických alebo vákuovacích boxov) je potrebné prihliadať na materiál, z ktorého sú boxy vyrobené. Boxy by mali disponovať označením BPA- free a mali by byť vytvorené z odolného a správne tesniaceho materiálu. Vákuovacie boxy STATUS sú vyrobené z kvalitného BPA free polykarbonátu, ktorý sa využíva aj na výrobu okien v lietadlách, nakoľko je tento materiál schopný odolať vysokému tlaku. Vďaka tomu sú pevné a odolné voči nárazom či pádom, vhodné na uskladnenie v mrazničke, umývanie v umývačke riadu či použitie v mikrovlnnej rúre, takže touto voľbou určite nič nepokazíte.

Existujú špeciálne pravidlá pre skladovanie tekutín?
Existujú všeobecne známe pravidlá pre skladovanie tekutín:
a) Tekutiny by nemali byť dlhodobo vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
b) Skladovať by sa mali na suchých miestach.
c) Balené nápoje v plastových fľašiach by sa mali po otvorení spotrebovať do 24 hodín.
d) Pitná voda by mala byť skladovaná v nádobách vyrobených zo zdravotne nezávadných materiálov.
e) Tekutiny by nemali byť vystavované náhlym, častým a výrazným teplotným zmenám.

Okrem toho však existuje aj možnosť predĺženia životnosti čerstvo extrahovaných štiav, tzv. smoothies či vlastných nápojov z ovocia a zeleniny. Vákuovací džbán STATUS funguje na rovnakom princípe ako vákuovacie boxy, preto je potrebné zaobstarať si k nemu taktiež vákuovaciu pumpu. Po zavákuovaní však spĺňa všetky spomínané výhody vákuovania popísané vyššie.

Pošlite článok známemu