Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Parné čistenie podláh: ktoré áno / ktoré nie?

Máte už svoj vysnívaný parný čistič doma a zrazu ste sa začali zamýšľať nad tým, či je tento spôsob čistenia vhodný práve pre vašu podlahu? Alebo plánujete prejsť na ekologický spôsob upratovania a pred kúpou by ste sa chceli uistiť, či je parný čistič pre vašu podlahu bezpečný? Odpoveď nájdete v dnešnom článku.
Parné čistenie podláh

Niekoľko faktov na úvod
Parné čističe pracujú na princípe generovania vodnej pary, ktorá sa v prístroji zahrieva na viac ako 130 °C, následne sa v tryske alebo hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou cca 50 °C. Keď sa k tejto teplote pridá účinná para a vysoký tlak, okamžite zistíte, že parné čističe nemajú rovnocenného konkurenta. Ak by sme parné čističe porovnávali s obyčajným vysávaním, zistili by sme, že vysávač zbaví domácnosť približne 56% prachových roztočov, zatiaľ čo parný čistič ich zlikviduje viac ako 95%.

Čistenie drevených a laminátových podláh
Ak plánujete čistiť drevenú podlahu, urobte to ešte pred jej renováciou či väčšou údržbou. Parný čistič totiž môže z podlahy odstrániť vosk alebo olej. Parným čistením môžete ošetriť aj parketovú podlahu, či plávajúcu podlahu, predajca by však mal na otázku, či je toto čistenie vhodné, dokázať odpovedať pri výbere podlahovej krytiny. Rovnako tak je potrebné dávať pozor pri starších laminátových podlahách, ktoré už nemajú plnohodnotne krytý povrch pôvodnou povrchovou úpravou a to najmä okolo miest ako sú škáry a rohy lamiel. Podlaha tak môže byť parným čistením bez okamžitého odsávania kondenzátu poškodená vplivom dlhšej doby styku s vodou. Parné čističe môžete použiť tiež na vinylové či PVC podlahy. To však za predpokladu, že je podlaha položená profesionálne. Všeobecne sa ale nemusíte parného čistenia podláh obávať. Parné čističe pracujú s veľmi malým množstvom vody (omnoho menším, ako pri klasickom umývaní). Povrchy podláh sú preto suché už za niekoľko sekúnd. Prakticky stačí s parným čističom prejsť z jedného konca miestnosti do druhého a po podlahe následne môžete chodiť bez toho, aby ste za sebou zanechávali mokré stopy. Pred parným čistením podlahy si však nezabudnite nastaviť zodpovedajúci stupeň pary. Kameninová dlažba a kachličky znesú väčšie množstvo pary a tlaku a ako laminátové či drevené podlahy.

Obklady, dlažba, škáry
Okrem prachu a špiny sú palčivým problémom tiež baktérie a vírusy. Miestom, kde sa baktériám a vírusom neobvykle darí, je nepochybne vlhké prostredie kúpeľne. Možno ste aj vy zaznamenali, že dlaždiče a obklad po pár rokoch stratia svoju pôvodnú farbu. V škárach sa tiež môže objaviť pleseň, ktorá komplikuje život predovšetkým alergikom a vyzerá obzvlášť odpudivo. Aj s takýmito neduhmi si ale dokážu parné čističe poradiť. Vďaka špeciálnym nadstavcom dokážu vyčistiť škáry medzi dlažbou, obkladom zájdené alebo plesnivé miesta, mastnotu alebo odolnú špinu. Kameninová dlažba, kachličky v kúpeľni a im podobné povrchy znesú viac ako klasická drevená, laminátová či plávajúca podlaha. Preto sa nemusíte báť vyťažiť zo svojho parného čističa maximum a pokojne sa pustite do čistenia s vyšším tlakom a väčším množstvom pary.

Parné čistenie podláh

(Ne)odstrániteľné škvrny na koberci
Parným čističom môžete jednoducho vyčistiť tiež koberec. Ten jednoducho naparíte a zničíte tak až 95 % alergénov, plesní a baktérií. Navyše ho nijak nepoškodíte. Horúca para totiž dokáže rozložiť problematický alergén na zlúčeniny, ktoré už nebudú vyvolávať nežiaduce a limitujúce alergické reakcie. Vďaka vode v plynnom skupenstve je koberec prakticky okamžite suchý. Parné čističe si naviac poradia aj s tažko odstrániteľnými škvrnami. V tomto prípade ale bude potrebné postihnuté miesto poriadne napariť a dočistiť ďalšími podpornými prostriedkami.

Teraz vám už nič nebráni v udržiavaní hygienicky čistej domácnosti.

Pošlite článok známemu