Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Poznáte rozdiel medzi respiračnou alergiou a astmou?

Anna Štofková

12.03.2021

Nič nie je desivejšie, ako keď človek nemôže chytiť dych. Hrudník sa stiahne a človek jednoducho nemôže nasať dostatok kyslíka. Na prvý pohľad môže alergia aj astma vyzerať rovnako, lekári s nimi dokonca zaobchádzajú podobne. Viac informácií o rozdieloch medzi respiračnou alergiou a astmou sa dočítate v nasledujúcom článku.
Fungovanie dýchacích ciest
Na najlepšie pochopenie podobností a rozdielov medzi astmou a alergiami, je potrebné najprv porozumieť častiam dýchacích ciest. Proces dýchania závisí od štyroch hlavných prvkov: dýchacie cesty, pľúca, cievy a svaly.

Keď všetky časti dýchacích ciest spolupracujú, vzniká dobre pracujúci dýchací systém, ktorý do tela prijíma dobrý vzduch a von vypúšťa ten zlý. Avšak pokiaľ dôjde k narušeniu ktorejkoľvek časti systému, môžu nastať ťažkosti s dýchaním. Alergie aj astma môžu narušiť chod dýchacích ciest.

Astma vs. Alergia

Čo je to astma?
Astmu kvalifikujeme ako chronické ochorenie pľúc, ktoré ovplyvňuje dýchacie cesty. Astma spôsobuje stiahnutie svalov okolo bronchiol, teda priedušničiek vedúcich vzduch do pľúc. Takéto stiahnutie spôsobuje zmenšenie dýchacích ciest.

Okrem toho sa pri astmatickom záchvate vytvára hlien a začína upchávať už zúžené dýchacie cesty. Astma nie je trvalý stav, čo znamená, že niekedy človek môže dýchať lepšie a nemá zúžené dýchacie cesty. Astmatické záchvaty môžu spôsobovať aj spúšťače z okolitého prostredia. Tieto spúšťače môžu byť rôzne a zahŕňajú:
- dym;
- studený vzduch;
- vlhký vzduch;
- silný zápach;
- namáhavé cvičenie;
- výfukové plyny;
- chemikálie;
- lieky ako aspirín alebo betablokátory;
- siričitany.

Stres môže tiež spôsobiť astmatický záchvat. Astmu môžu vyvolať aj ďalšie alergény (napríklad plesne, roztoče, domáce zvieratá a peľové zrná) a dráždivé látky (napríklad ozón a iné znečisťujúce látky).

Ako liečiť astmu?
Lekári diagnostikujú astmu pomocou testov pľúcnych funkcií a testov na alergiu a týmto spôsobom zisťujú, či ide o astmu alebo alergiu. Astma žiaľ nie je vyliečiteľná, ale je možné zmierňovať príznaky. Lekári môžu na astmu predpísať lieky, ktoré môžu pomôcť zvládnuť príznaky astmy.

Čo je to respiračná alergia?
Respiračná alergia je reakciou imunitného systému na spúšťač z prostredia. Imunitný systém reaguje na spúšťač ako je peľ, prach, plesne alebo srsť domácich miláčikov.

Aké sú prejavy alergie?
Pri alergickej reakcii telo začína byť preťažené. Oči môžu slziť a človek môže cítiť tlak na prieduškách. S alergiou sa tiež môže vyskytnúť pocit pálenia v krku alebo v hrudníku a taktiež sa môže ťažko dýchať. Vzhľadom na ťažkosti s dýchaním alergie zvykne sprevádzať aj kašeľ alebo chrčanie. Stručne povedané, je to podobný pocit ako pri astmatickom záchvate. Zaujímavé je, že aj keď má človek astmu, nemusí trpieť alergiami. Na druhej strane, alergie môžu vyvolať astmatický záchvat.

Astma vs. Alergia

Čo spúšťa alergie?
Bežné alergény nachádzajúce sa vo vzduchu, môžu spúšťať alergické záchvaty. Toto sú najčastejšie spúšťače alergií:
- prachové roztoče – sú alergickou zložkou domáceho prachu a nachádzajú sa v posteľnej bielizni, čalúnení, kobercoch a je takmer nemožné sa im vyhnúť;
- peľ – je to názov pre častice, ktoré rastliny uvoľňujú do ovzdušia pre oplodnenie iných rastlín. Reakcia na peľ sa môže líšiť od ročného obdobia a miesta, kde človek žije. Peľ taktiež súvisí so sennou nádchou;
- pleseň – huby, ktoré sa nachádzajú vo vnútri aj mimo domu. Plesni vyhovuje vlhké a tmavé prostredie, takže je možné ju nájsť v hromadách hnijúceho lístia a trávy spolu s kompostom, či v zle vetranej kúpeľni alebo vlhkom suteréne;
- domáce zvieratá – srsť, šupiny kože a chlpy z domácich miláčikov môžu taktiež spôsobovať alergie;
- šváby – je zvláštne, že šváby sú hlavným zdrojom alergií v domácnosti. Šváby ako spúšťač alergie vysvetľujú, prečo je u detí v mestách vysoká miera astmy aj keď sú tam nízke úrovne peľu.

Ako efektívne bojovať s alergiami?
Podobne ako u astmy, ani alergie nie je možné úplne vyliečiť. Alergény ju jednoducho spúšťajú. Takže pri boji s alergiami je potrebné buď obmedziť vystavenie alergénom alebo zvládnuť jej príznaky. Čím je vzduch čistejší, tým menej alergénov, s ktorými musíte bojovať. Zvládať príznaky alergií vám môže pomôcť čistý vzduch u vás doma a pre prípad stretu s alergénmi mimo vášho domu, je tu možnosť užívať antihistaminiká.

V prípade, že máte alergiu alebo astmu, alebo máte alergiu aj astmu zároveň, je potrebné sa zamerať na vytvorenie čo najčistejšieho vzduchu vo vašej domácnosti. Zvážte výhody kúpi čističky vzduchu, ktorá bude schopná odstraňovať alergény zo vzduchu a zaistí vám čistejší vzduch v interiéri.

Čističky-sterilizátory vzduchu Airfree čistia vzduch vo svojom jadre pri veľmi vysokej teplote, ktorá dosahuje až 200°C. Práve táto vysoká teplota zaručuje, že sa vzduch kvalitne prečistí a do miestnosti sa vracia svieži, čistý vzduch zbavený množstva alergénov a škodlivých látok. Airfree dokáže zo vzduchu odstraňovať baktérie, vírusy, roztoče, plesne či pele a zabraňuje ich ďalšiemu šíreniu. Taktiež dokáže eliminovať zápachy a redukovať ozón. Nemusíte sa báť ani zložitej údržby a keďže pri čističkách-sterilizátoroch vzduchu Airfree nie je potrebná výmeny filtrov, predídete tak aj kontaktu a alergénmi a nečistotami, ktoré inak ostávajú vo filtroch zachytené. Vďaka jej tichému chodu, Airfree môžete použiť aj v spálni či detskej izbe a nerušene tak bojovať s alergénmi a nečistotami v každej miestnosti vášho domova. Udržujte vzduch u vás doma čistý a dýchajte kvalitný vzduch s čističkami-sterilizátormi vzduchu Airfree.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu