Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Smäd a naša bezohľadnosť – pohroma pre životné prostredie

Luky Dura

13.05.2022

Doba plastová, environmentální katastrofa anebo celoplanetární problém. I tak se mluví o palčivém plastovém problému současnosti. Podle OSN bude do padesáti let v oceánech méně ryb než plastového odpadu. Jedné PET lahvi přitom trvá neuvěřitelných 450 let, než se nadobro rozloží. Řada z nás ale stále z obchodů nosí těžké balíky vod. Když se k tomu všemu přidá ještě lhostejnost a bezohlednost vůči životnímu prostředí, v kombinaci s netříděním plastů, problém je na světě.

Plasty na najhlbšom mieste sveta aj v žalúdku veľrýb

Na igelitové vrecko alebo prázdnu PET fľašu dnes už narazíte prakticky všade. Ušetrené nezostalo ani najhlbšie miesto zemského povrchu – Mariánska priekopa alebo bohom i ľuďmi zabudnuté pusté ostrovy v oceáne. Z médií sa na nás neustále valia smutné fotky korytnačiek zamotaných v plastových rybárskych sieťach, vyvrhnuté žalúdky veľrýb, ktoré sú plné plastikových vrecúšok alebo roztomilých morských koníkov, ktorí sa, žiaľ bohu, opierajú o plastikovú vatovú tyčinku. Podobných obrázkov a fotografií neustále pribúda. Nie je sa čomu diviť. Plasty, ale aj mikroplasty tvoria až 80 % všetkého odpadu, ktorý končí v moriach. A podľa prognóz sa to má zhoršiť.

Plastový odpad v oceánech

5,2 bilióna plastových kúskov

Podľa najnovších odhadov pláva vo svetových moriach a oceánoch viac ako 269 000 ton plastov. Pokiaľ by sme to prepočítali na jednotlivé kusy, potom sa dostaneme k úplne desivému číslu, ktoré hovorí, že vo vode je neuveriteľných 5,2 bilióna plastových kúskov. Len pre predstavu - také množstvo by mohlo 425 krát omotať zemeguli pozdĺž rovníka. Viac ako polovica všetkého plastu, ktorý skončí v moriach, pochádza z Číny, Indonézie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Paradoxne zanedbateľné množstvo plastového odpadu do oceánov pripláva počas prírodných katastrof. Až z 90 percent ich ale do mora splaví niektorá z desiatich veľkých riek. Len náhodne vyberieme Níl a Niger, Gangu, Mekong, Žltú alebo Perlovú rieku.

Milión plastových fliaš počas jednej minúty

Bohužiaľ aktuálne prieskumy sú ešte o niečo smutnejšie. Každú minútu si na svete ľudia kúpia milión plastových fliaš. Znečistenie plastovým odpadom sa podľa vedcov onedlho môže stať rovnakým problémom ako zmena klímy. Je preto najvyšší čas siahnuť si do svedomia a začať množstvo plastov redukovať. Vo finále na to stačí naozaj málo – nekupovať plastové fľaše s vodou, ale piť vodu z vodovodného kohútika, ktorú je možné upraviť celým radom domácich pomocníkov. Jedným z nich sú aj filtračné kanvice Laica.

Plastový odpad v oceánech

Pite vodu, pite ale pitnú vodu…

Prakticky každý človek na Slovensku má prístup k pitnej kohútikovej vode. Na niektorých miestach je dokonca jej kvalita porovnateľná s kvalitou vody dojčenskej, ktorá sa predáva v obchodoch. Hneď na začiatku je potrebné vyvrátiť mýtus o tom, že kohútiková voda je koktejlom chemikálií, ktorý spôsobuje pomalú, plazivú a bolestivú smrť. Definícia kohútikovej vody je zakotvená vo vyhláške ministerstva poľnohospodárstva a v zákone, ktorý stanovuje prísne kritériá kontroly kvality pitnej vody a maximálne prípustné množstvo jednotlivých látok. Je až paradoxné, že niektoré požiadavky na kvalitu kohútikovej vody sú dokonca prísnejšie ako pre vodu balenú. Niektorým z nás však môže vadiť jej typický chlórový zápach, ktorého sa ale zbavíme v priebehu pár minút doslova ako mávnutím kúzelného prútika. 

Výrazne lepšia chuť vody z vodovodu

Tí z vás, ktorí pijú kohútikovú vodu denne a vo veľkej miere, už možno majú s filtračnými kanvicami skúsenosti. Zistili tak jednu podstatnú vec – prefiltrovaná voda má výrazne lepšiu chuť a kvalitnejší je aj čaj, ktorý je z nej uvarený. Vhodná je aj do varných kanvíc, žehličiek alebo kávovarov. A s čím všetkým si taká filtračná kanvica poradí? Kanvice zbavujú vodu jej prechodnej tvrdosti, ktorá spôsobuje zmenu chuti alebo usadzovania vodného kameňa v kanvici. Okrem toho čistí vodu od väčšiny chlóru a jeho organických zlúčenín. Filtračné kanvice zbavujú vodu aj ďalších nechcených látok, ako sú ťažké kovy a dusičnany, ktoré sú večným argumentom v debatách o vhodnosti pitia vody z kohútika.

Filtrační konvice Laica

V ústrety budúcnosti!

Čoraz častejšie sa diskutuje o nových pravidlách, ktoré navrhla Európska únia. Ak budú existovať dostupné a cenovo prijateľné alternatívy, bude predaj plastových výrobkov na jedno použitie zakázaný. Ide napríklad o plastové slamky, vatové plastové tyčinky, jednorazové príbory a pod. Členské štáty majú navyše vlastnou cestou obmedziť aj používanie nápojových kelímkov či nádob na potraviny. Výrobcovia plastového náčinia sa budú musieť podieľať na nákladoch spojených s odpadmi. Najväčšou zmenou je ale to, že do roku 2025 budú musieť zaistiť zber 90 % jednorazových plastových fliaš od nápojov. Nová európska smernica má za cieľ zabrániť škodám na životnom prostredí, ktoré by do roku 2030 predstavovali ekvivalent 22 miliárd eur a zároveň ušetriť spotrebiteľom 6,5 miliardy eur. V kombinácii so stúpajúcou obľubou filtračných kanvíc ide nepochybne o krok správnym smerom.

Máte doma filtračnú kanvicu alebo karafu Laica? Zdieľajte to s nami na našom Instagrame alebo Facebooku. Ako na to? Stačí príspevok označiť hashtagom #laicaczsk a my už o vás budeme vedieť. 

Pošlite článok známemu