Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

TOP 5 vecí, ktoré by ste o vírusoch mali vedieť

Počas jesenných a zimných mesiacov dochádza k zvýšenému počtu chorôb spôsobených vírusmi. Pravdepodobne každý z nás to už zažil. Viesť aktívny život v týchto chladných mesiacoch je často náročné nielen psychicky, ale aj fyzicky, nakoľko väčšinu času trávime v uzavretých miestnostiach. V nich sa síce vyhneme chladu, no kumulácii vírusov nezabránime. Práve naopak. Uzavreté teplé a vlhké priestory našich domácností, kancelárií, škôlok / škôl, obchodov či dopravných prostriedkov spĺňajú všetky podmienky pre rýchle množenie a šírenie vírusov. Všeobecne však platí, že čím lepšie poznáme svojho nepriateľa, tým lepšie sa mu, v prípade potreby, dokážeme brániť. Po prečítaní tohto článku vás už žiaden vírus len tak neprekvapí.
AirFree

1. Slovo vírus má pôvod v latinčine a znamená „jed“ alebo „škodlivú kvapalinu“, ktorá spôsobuje chrípku a nachladnutie.

2. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tvrdení, že vírusy nie sú živé organizmy, no táto téma je veľmi kontroverzná. Niektorí sa domnievajú, že ide o tzv. „minútové mikroorganizmy“. Vírusy však poväčšine neobsahujú nič viac ako genetický materiál obalený proteínovým plášťom.

3. Na to, aby mohli vírusy prežiť a ďalej sa rozmnožovať potrebujú hostiteľa. Preto parazitujú na bunkách živých organizmov, ktoré ničia na úkor vlastnej replikácie.

4. Vírusy napádajú a infikujú nielen ľudí, ale aj zvieratá, rastliny, huby, prvoky a dokonca aj baktérie.

5. Niektoré druhy vírusov majú v istých dávkach ochrannú funkciu. Pri stretnutí s týmto škodcom si organizmus vybuduje protilátky, ktoré ho v budúcnosti ochránia pred ďalším „útokom“.

Ako sme už spomínali, štruktúru vírusu tvorí genetický materiál DNA alebo RNA, ktorý je obalený proteínovým plášťom. Oba tieto komponenty sú citlivé na teplo. Genetický materiál a proteíny majú zložité štruktúry a niektoré zmeny v nich môžu viesť k strate funkcie nazývanej denaturácia. Denaturáciu alebo, laicky povedané, deaktiváciu vírusu je možné dosiahnuť dvomi spôsobmi: zmenou PH alebo teploty. V mnohých prípadoch vysoké teploty zabránia uvoľňovaniu proteínov zodpovedných za prepuknutie infekcie. Jedným zo spôsobov ako dosiahnuť zdravé ovzdušie aj v zime a uzavretých priestranstvách sú čističky / sterilizátory vzduchu Airfree, ktoré ako jediné využívajú vyššie spomínané poznatky v praxi. Všetok nasatý vzduch z miestnosti je vháňaný do keramického jadra, ktorý sa zahrieva až na 200 °C vďaka čomu dokáže deaktivovať nielen vírusy, ale aj baktérie a iné škodlivé mikroorganizmy nachádzajúce sa vo vzduchu.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu