Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

True Wireless Surround

High & Style

13.08.2020

Za posledných pár rokov som postupne otestoval všetky dostupné soundbary od JBL. Niektoré boli dobré, niektoré výnimočne dobré, no na topmodel som si musel počkať až doteraz. Novinka Bar 9.1 je vlajkovým modelom značky, o čom svedčí rozmerná krabica, ale aj cenovka, ktorá ostro útočí na tisíceurovú hranicu.
Zoznámenie
Rozbaľovanie sa stalo rokmi rutinou a viacmenej viem, čo na mňa v balení čaká. Aj v prípade tejto novinky ide o rozmerný 10-palcový subwoofer, ktorý sa po zapojení do elektrickej zásuvky automaticky napáruje na základnú jednotku. Tou je rozmerný a objemný zvukový panel zložený z troch častí. Podobne ako pri modeli JBL Bar 5.1 má po oboch stranách odnímateľné efektové reproduktory, každý s výdržou až do 10 hodín, pričom ich následné plné nabitie trvá maximálne 3 hodiny po pripojení k centrálnemu panelu. V balení je ďalej diaľkový ovládač, bočné kryty, 2-krát držiak na stenu pre hlavnú jednotku a po jednom pre každý z efektových reproduktorov.

Vyhotovenie
Z dizajnovej stránky vlajkový model nezaprie rodovú príslušnosť. Má nízke ploché telo v tmavosivom matnom vyhotovení. Celú prednú časť tvorí odolná kovová mriežka, za ktorou je v prednej časti osadený dobre čitateľný jednoriadkový displej. Rovnaká mriežka zaberá aj značnú časť vrchných krajných častí hlavnej jednotky a oboch odpojiteľných modulov. Dôvod takejto bohatej perforácie je jednoduchý. Centrálna časť je osadená štvoricou dráhových meničov, tromi 20 mm výškáčmi a dvojicou širokopásmových meničov vyžarujúcich smerom nahor. Oba odnímateľné reproduktory majú zhodne po jednom širokopásmovom a jednom výškovom reproduktore. Celok uzatvára už spomenutý bezdrôtový subwoofer ako posledný element zapadajúci do dokonalej skladačky.

JBL Bar 9.1

Konektivita

Zadný panel nie je extrémne prehustený, ale má integrované všetky vstupy a výstupy, ktoré by sa vám mohli hodiť. Základom je HDMI výstup s podporou ARC, jeden HDMI vstup, ethernetový konektor, ďalej optický digitálny vstup, USB servisný vstup a nakoniec jednoduchý dvojkolíkový konektor napájania. Vzduchom sa dá k soundbaru pripojiť pomocou Bluetooth alebo WiFi. Širokú možnosť streamingového prehrávania digitálnych súborov a súčasné zakomponovanie do domácej hudobnej siete vám sprostredkujú služby Chromecast a Airplay 2.

To, na čo som sa počas testovania tešil asi najviac, je premiérová integrácia špičkového zvukového formátu Dolby Atmos, pre ktorý bol tento reproduktor konštrukčne navrhnutý. Soundbar má tiež podporu frekventovanejšieho formátu viackanálového spracovania zvuku DTS:X. Skúškou mu bola moja rozrastajúca sa zbierka 4K UHD filmov s podporou Dolby Atmos. Začal som americkou viacgeneračnou klasikou Terminator Genesis. Na úvod som nechal satelity pripojené k základni a vôbec to nebolo zlé. Smerovanie do stropu s následným odrazom je funkčná alternatíva ku klasickému poctivému viackanálovému zvuku postavenému na výkonnom receiveri a reproduktorovom sete. JBL Bar 9.1 je v tomto ponímaní iba „zvuková náhrada“, ktorá však produkuje nadštandardne presvedčivý priestorový zvuk. Ten sa po správnom umiestnení odnímateľných satelitov rozrastie do úžasných rozmerov. Zvuk je maximálne presvedčivý a v obývačke s veľkosťou 30 m2, v ktorej som ho testoval, vyplnil každý cm³. Guľky svištiace v priestore a lietajúce stroje ovládané počítačom Skynet mi s ohlušujúcim rachotom padajú zostrelené ľudskou povstaleckou armádou niekde za sedačku. Takúto nádielku detailov, presnosti a čistoty som skutočne nečakal. Do testovania som zapojil aj viacero ukážok z akčných trilerov dostupných na youtube. V deviatom voľnom pokračovaní akčného kasového megatrháku Fast and Furious 9 ma oveľa viac ako prehnané akčné scény dostalo do diania práve ich zvukové podanie. Dovolím si povedať, že bez bravúrnych zvukových efektov a celkom podareného soundtracku by deviate pokračovanie asi obsahom za veľa nestálo. Vo veľkom štýle som si užil aj živý koncert U2 – Live iNNOCENCE + eXPERIENCE 2017 z Paríža. Pohlcujúci zvuk s podporou subwoofera, ktorého intenzita sa dá podobne ako intenzita centrálneho reproduktora regulovať stupňovito pomocou ovládača, mi dôverne pripomenul zážitok zo živého koncertu, aj keď len v klasickom 5.1 formáte.

JBL Bar 9.1

Resumé
Ako by som to celé uzavrel? Cena najvyššieho modelu JBL Bar 9.1 nie je pre každého. Za bezmála tisícku eur dnes už dostanete kúpiť napríklad aj špičkový 55-palcový televízor s OLED technológiou. Pokiaľ už takú máte, zrejme si na kvalite obrazu dávate záležať, považujem jej patričné doplňujúce ozvučenie za absolútne povinnú jazdu. Prvý JBL soundbar s podporou zvukového formátu Dolby Atmos je ideálnym partnerom aj k tým najväčším uhlopriečkam a tiež je vhodný do podstatne väčších priestorov, v akom som ho testoval ja. Pri výkone 820 W zvládne ozvučiť aj 50 m2 bez toho, aby mu v náročných pasážach začal dochádzať dych. Navyše sebavedomo zahrá aj v klasickom stereorežime, čím vlastne čiastočne supluje aj štandardný domáci stereosystém. Pre mňa bolo naše spolunažívanie počas dvoch týždňov jedným veľkým filmovým zážitkom.

HODNOTENIE
+ kvalitné vyhotovenie
+ pohlcujúci priestorový zvuk v režime Dolby Atmos
+ slušné stereo
+ podpora Airplay2 a Chromecast
- pre mňa trochu archaický dizajn

Pošlite článok známemu