Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Vákuovanie pre začiatočníkov: osvojte si spôsoby, ako neplytvať potravinami

Ročne sa na svete vyhodí 1,3 miliardy ton potravín, ktoré by niekde inde mohli zachrániť životy. Kvôli tomuto číslu vyhadzujeme von oknom nemalé sumy peňazí, drancujeme prírodné zdroje potrebné na výrobu potravín, plytváme vynaloženou energiou a prácou iných ľudí. Objemy vyhodených potravín však máme vo svojich rukách a je v našich silách ich zredukovať. Stačí, ak budeme lepšie plánovať, skladovať, budeme sa o problematiku zaujímať a budeme ju chcieť riešiť. Každý z nás môže podniknúť kroky k zníženiu množstva vyhodených potravín. Dnes vám prinášame pár tipov, ako na to...
1. Plánujme svoje nákupy
Ešte predtým, než sa vydáte do spomínaného obchodu s potravinami (alebo akéhokoľvek iného), doprajte si doma čas na premyslenie nákupného zoznamu, prípadne na vytvorenie týždenného jedálneho lístka. Spíšte si suroviny, ktoré budete potrebovať na uvarenie naplánovaných obedov, zahrňte suroviny na raňajky, desiaty a večere. Čím podrobnejší zoznam máte, tým viac sa zvyšuje vaša nákupná „slepota“ a aj predpoklad, že si domov neodnesiete nákup 2x drahší ako ste pôvodne plánovali. Teraz si možno kladiete otázku: „Ok, ale čo ak sa tie potraviny za pár dní pokazia?“. Odpoveďou by vám mala byť vaša mraznička a novodobé metódy skladovania potravín (napríklad vákuovanie).

Ako neplytvať potravinami

2. Zamerajme sa na dátumy
Z nášho naplánovaného nákupného zoznamu vyselektujme potraviny s krátkym dátumom spotreby a snažme sa skonzumovať ich čo najrýchlejšie. Rozlišujme:
- Dátum spotreby/Spotrebujte do:  potraviny po uplynutí tohto dátumu nie sú vhodné na konzumáciu.
- Dátum minimálnej trvanlivosti: pri správnom skladovaní môžeme potravinu konzumovať aj po tomto dátume.

3. Využívajme správne teplotné zóny v chladničke
Pozrime sa „na zúbok“ našej chladničke. Tá by mala mať spoľahlivé tesnenie a optimálnu teplotu (1-5 °C ). Teplotné zóny chladničky by sme mali využiť vo svoj prospech. Na vrchných poličkách by sme mali skladovať vajíčka, syry, maslo, na stredných ostatné mliečne výrobky, polotovary a údeniny a spodné poličky by mali patriť rýchlo-kaziacim sa potravinám ako napr. varené jedlo, mäso či ryby... Zelenina a ovocie by mali zaberať spodné šuflíky, no banány, mango, či citrusy skladujte radšej mimo chladničky. Dvierka patria prirodzene kečupu, horčici a nápojom. Všetky z týchto potravín je možné skladovať vo vákuovacích boxoch, fóliách alebo džbánoch, ktoré predĺžia životnosť potravín až štvornásobne. Viac tipov na skladovanie sme pre vás spísali v tomto článku.

4. Ak sa dá, kompostujme
Aj jedlo môžeme plnohodnotne „recyklovať“. Šupky zo zeleniny a ovocia, zvyšky varených jedál, staré ovsené vločky alebo múku môžeme použiť ako kvalitné hnojivo- kompost.

5. Konzervujme, sušme, vákuujme...
Ak máme doma potraviny, o ktorých vieme, že ich v najbližšej dobe nebudeme používať, môžeme ich zakonzervovať zavarením, sušením, mrazením, vákuovaním alebo dokonca kombináciou viacerých metód. Ovocie, zelenina, huby či vňať sú ideálnymi adeptami nielen na sušenie, ale aj vákuovanie. Ak ste sa rozhodli potraviny zamraziť, môžete ich predtým zavákuovať a predĺžiť tak ich životnosť ešte o niečo viac. Vákuovať môžete dokonca aj zaváraniny za pomoci vákuovacích kolíkov. Kreativite sa medze nekladú.

Ako neplytvať potravinami

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“. Nabudúce si povieme o tom, aký vplyv má vákuum na potraviny a ako vlastne vákuovanie funguje.

Zdroj: https://www.minzp.sk/files/odbor-odpadoveho-hospodarstva/neplytvajte-potravinami.pdf

Pošlite článok známemu