Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Zvlhčovač vzduchu alebo inhalátor?

Často sa stretávame s otázkami, či sa oplatí kúpiť inhalátor alebo zvlhčovač vzduchu. Hneď na začiatku si musíme povedať, že ide o dva úplne rozdielne prístroje, ktorých použitie vám môže pomôcť v mnohých oblastiach života. Vzájomné porovnanie tak bude záležitosťou dnešného článku.

Inhalátory

Inhalátory sú prístroje používané pri inhalácii, teda pri vdychovaní rôznych liečiv, na to určených. Do tejto kategórie spadajú napríklad aromatické oleje, minerálne vody, alebo špeciálne roztoky predpísané lekárom. O metóde inhalovania vieme už od čias starého Egypta. Dnes sú ale možnosti predsa len o niečo zaujímavejšie. V našom sortimente nájdete inhalátory talianskeho výrobcu LAICA, ktoré sa môžu pochváliť vysokou kvalitou použitých materiálov, dlhou životnosťou a maximálnou účinnosťou. Navyše ide o vysoko spoľahlivé a presné prístroje, ktoré okrem iného spĺňajú tiež požiadavky Európskej smernice 93/42/EEC o zdravotných pomôckach. Okrem klasických inhalátorov u nás nájdete aj inhalátory pre deti, ktoré sú typické svojim vybavením a farebným prevedením. Pravidelná a technicky správna inhalácia prirodzene zvlhčuje a ošetruje horné alebo dolné dýchacie cesty. Tie potom tak nevysychajú a človek nezápasí s nepríjemným pocitom sucha, ktorý sprevádza rôzne choroby. Tento subjektívne veľmi nepríjemný pocit môžete tiež zažiť v prašných či v príliš vykúrených miestnostiach a pri nízkej vlhkosti vzduchu v dome či byte. Inhalácia je tiež veľmi šetrným prostriedkom v boji s alergiami alebo astmou. Inhalátory však plnia tiež celý rad ďalších funkcií. Jednou z nich je napríklad odstránenie opuchu, čo celkovo zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest. Túto funkciu ocenia najmä chorí ľudia, osoby trpiace na astmu alebo alergici. Pravidelná inhalácia tiež rozpúšťa nadbytočný hlien a prispieva k rýchlejšiemu vyliečeniu nádchy. V neposlednom rade je na mieste poznamenať aj zvýšenú obranyschopnosť človeka a to vďaka pravidelnému zvlhčovaniu slizníc, na ktorých nezostávajú nežiaduce látky.

Inhalátory však plnia tiež celý rad ďalších funkcií. Jednou z nich je napríklad odstránenie opuchu, čo celkovo zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest. Túto funkciu ocenia najmä chorí ľudia, osoby trpiace na astmu alebo alergici. Pravidelná inhalácia tiež rozpúšťa nadbytočný hlien a prispieva k rýchlejšiemu vyliečeniu nádchy. V neposlednom rade je na mieste poznamenať aj zvýšenú obranyschopnosť človeka a to vďaka pravidelnému zvlhčovaniu slizníc, na ktorých nezostávajú nežiaduce látky. Pri výbere nového inhalátora máte dve možnosti. Buď si zaobstaráte inhalátor ultrazvukový, alebo inhalátor kompresorový. V prvom prípade pôjde o prístroj pracujúci so špeciálnym vibračným zariadením, ktoré sa nazýva vysokofrekvenčný oscilátor. Vďaka nemu tak prevádzku ultrazvukového inhalátora Laica nie je počuť. Tento typ inhalátora umožňuje pracovať s minerálnymi vodami alebo redšími roztokmi (v prípade potreby je možnosť hustejší roztok zriediť vodou alebo minerálkou). Naproti tomu pri kompresorovom inhalátore Laica, zabezpečuje rozprašovanie liečebnej tekutiny na mikroskopické kvapky vo forme mlhoviny alebo aerosólu tryska napojená na kompresor. Inhalátor je o niečo hlučnejší, ako jeho vyššie spomenutý ultrazvukový kolega, oproti nemu si ale bez problémov poradí s olejovými tekutinami,alebo hustými roztokmi. Či už zvolíte inhalátor ultrazvukový alebo kompresorový, rozhodne nestúpite vedľa. Dôležité je ale tiež zvoliť jeho správne príslušenstvo. Drvivá väčšina Laica inhalátorov z našej ponuky je vybavená ako náustkom, tak aj maskou. Pri samotnom používaní je teda čisto na vás, či si zvolíte masku na celú tvár, alebo či použijete iba náustok.

Inhalatory Laica

A čo zvlhčovače?

Trápia vás suché sliznice, v miestnosti cítite dráždenie na kašeľ, alebo snáď pociťujete zhoršenú kvalitu spánku či suchú pokožku? Pokiaľ ste aspoň na jeden z uvedených príznakov odpovedali kladne, potom bude na vine s najväčšou pravdepodobnosťou suchý vzduch v miestnosti. O tom, či máte v miestnosti suchý alebo vlhký vzduch informuje tzv. hygrometer. Odborníci sa zhodujú na tom, že optimálna vlhkosť by sa v miestnosti mala pohybovať okolo 40-60 %. Ak vlhkosť klesne pod 40 %, začnete na sebe pozorovať nežiaduce účinky spomenuté vyššie. A práve v tejto chvíli sa ku slovu dostávajú pomocníci v podobe zvlhčovačov vzduchu. Ako už ich názov napovedá, ide o prístroje, ktoré majú zvyšovať vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vďaka kvalitným zvlhčovačom sa vám bude lepšie dýchať, stratí sa pocit napuchnutých a suchých slizníc a priaznivo ovplyvnené môžu byť aj bolesti hlavy, ktoré občas suchý vzduch spôsobuje. Aj v tomto prípade je na trhu dostupných niekoľko druhov zvlhčovačov vzduchu. Medzi tie najznámejšie patria ultrazvukové zvlhčovače. Vlhkosť je vytvorená pôsobením ultrazvukových vĺn, ktoré „rozbíjajú“ vodné kvapky na miniatúrne kvapôčky. Ultrazvukové zvlhčovače vytvárajú studenú paru, ktorá nezvyšuje teplotu v miestnosti a nedá sa ňou popáliť. Medzi ich najväčšie výhody patrí tichý chod a nízka spotreba. Naproti tomu pri parných zvlhčovačoch sa voda odparuje varom. Ich nevýhodou je asi 10 x vyšší príkon, ako u vyššie spomenutých ultrazvukových zvlhčovačoch. Horúca para tiež nemusí byť vhodná do rodín s deťmi, ktoré by sa mohli obariť. Na druhej strane ale vysoká teplota prirodzenou cestou likviduje väčšinu mikroorganizmov, ktoré vo svojom dome určite nechceme. Poslednou kategóriou sú zvlhčovače s prirodzeným odparovaním. V tomto prípade sa vzduch preháňa cez vodný kúpeľ a rotujúce disky, alebo cez odparovaciu kazetu, z ktorej sa uvoľňuje vlaha. Akonáhle sa vzduch nasýti asi na 60 % relatívnej vlhkosti, prestane ďalej prijímať novú vlahu.

zvlhčovač vzduchu

Čo si vybrať?

Finálne rozhodnutie prispôsobte tomu, či chcete zmierniť nežiaduce prejavy spôsobené suchým vzduchom v miestnosti, alebo budete prístroj používať aj pri alergických reakciách či astmatických ťažkostiach. V prvom prípade je vhodné si zaobstarať zvlhčovač vzduchu, v druhom prípade potom inhalátor, ktorý ponúka oveľa všestrannejšie využitie.

Pošlite článok známemu